LEONCIN. Ciche urodziny Enjoy Leoncin

2020-12-22 12:14:02

Mijający rok nie był łatwym dla stowarzyszeń i oddolnych inicjatyw. Wiele lokalnych działań nie zostało zrealizowanych, a jeszcze więcej zostało odwołanych. Trudno pozyskiwać fundusze na coś, z czego i tak nie uda się wywiązać przez pandemię. Nieco bardziej optymistycznie patrzy w przyszłość Stowarzyszenie Enjoy Leoncin, które pomimo to, nie składa broni

Stowarzyszenie ma na swoim koncie wiele działań, które zrodziły się z inicjatywy dziarskich mieszkańców gminy Leoncin i pasjonatów lokalnej historii. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku udało się zwodować wspólnymi, społecznymi siłami, łódź imieniem Nadwiślanin. W poprzednich latach członkowie organizowali również warsztaty wielkanocne, Dzień Dziecka, wieczór karaoke, a także konkurs fotograficzny, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem (wpłynęło niemal 100 zdjęć!). Najwyżej ocenione zdjęcia przez samych mieszkańców znalazły się wówczas w Lokalnym Kalendarzu na 2018 r. Członkowie aktywnie brali udział również w warsztatach, konferencjach oraz w Partnerstwie Lokalnym. W tym roku udało im się pozyskać fundusze na reaktywację kina, które niemal 50 lat temu istniało w gminie, a w przygotowaniu jest promocyjna mapa.

– Początek 2020 roku był bardzo dobry. Nasz Nadwiślanin przetrwał zimę w idealny stanie i zaczęliśmy planować projekty na 2020 rok. Zaczęliśmy od przyjrzenia się problemowi śmiecenia w naszej gminie. Były rozmowy z wójtem, był plan działania i termin realizacji sprzątania gminy. Zdążyliśmy się jeszcze spotkać nad Wisłą, by omówić plany budowy przystani. Do tego czasu zdążyliśmy napisać dwa wnioski w konkursach do Samorządu Województwa Mazowieckiego. Od marca cały świat stanął na głowie i nasz też. Ograniczenia epidemiczne zmieniały się co jakiś czas, plany sięgały zaledwie tygodnia wprzód. Mimo tych ograniczeń udało się nam zrealizować rejsy Nadwiślaninem z mieszkańcami i turystami i za otrzymane środki od Samorządu Województwa Mazowieckiego udało się przeprowadzić projekt “Kino LEO. Filmowe seanse w Leoncinie” – mówi Marzena Dobraczyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Enjoy Leoncin.

Czego nie udało się zrealizować w tym roku?

– Zapomnieliśmy o własnych urodzinach 18 października… Tego dnia 2017 r. Stowarzyszenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Teraz moglibyśmy świętować 3. urodziny. Patrząc wstecz jest co świętować: kilkanaście inicjatyw z naszym udziałem, dziesiątki godzin szkoleń i konferencji w których uczestniczyliśmy, kilka wygranych i zrealizowanych konkursów, tysiące zaangażowanych mieszkańców gminy Leoncin i turystów przyjeżdżających do Leoncina – kontynuuje M. Dobraczyńska.

Jak się okazuje, pomysłów na nowy, miejmy nadzieję lepszy 2021 rok jest bardzo dużo.

– Cały czas w realizacji jest projekt mapy gminy Leoncin, nowoczesnego i aktualnego materiału promującego nasza gminę. Nie wystarczą jednak nasze dobre chęci, wszystko zależy od stanu epidemicznego, związanych z nim ograniczeń, przychylności i szczodrości Urzędów. Czego nam życzyć? My sobie życzymy zdrowia i wytrwałości – byśmy mogli w spokoju realizować kolejne pomysły – dodaje M. Dobraczyńska.

Życzymy zatem kolejnych, twórczych pomysłów oraz niesłabnącego zapału do działania!

Ewa Gruszka

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *