LEONCIN. “Chwalcie łąki umajone…”

2020-06-04 1:05:01

Maj, który właśnie dobiegł końca – to miesiąc w Kościele katolickim, w którym odprawiane są ku czci Matki Bożej nabożeństwa majowe, podczas którego odmawia się lub odśpiewuje Litanię Loretańską oraz modlitwę Pod Twoją Obronę. Mieszkańcy Michałowa w minioną niedzielę licznie zgromadzili się przy kapliczce na “majowym”

Tradycja spotykania się wieczorami przy przydrożnych figurkach na modlitwie sięga XV wieku. W gminie Leoncin, zarówno w parafii w Leoncinie jak i w Secyminie, ten zwyczaj jest nadal bardzo żywy. W każdej miejscowości najczęściej według wcześniej ustalonego terminarza spotykają się mieszkańcy wraz ze swoim proboszczem, by wspólnie odśpiewać Litanię Loretańską oraz pieśni maryjne, w tym oczywiście słynną “Chwalcie łąki umajone…”. W tym roku wersy Litanii brzmią szczególnie. Wierni modlą się o ustanie pandemii oraz o deszcz.

Podczas minionej niedzieli, 31 maja, mieszkańcy Michałowa tłumnie zebrali się przy nowo wyremontowanej kapliczce, którą wcześniej mocno uszkodził jadący samochód ciężarowy. Wspólną siłą mieszkańców została ona wyremontowana, odnowiona i pięknie przystrojona. W blasku zachodzącego słońca i podczas ostatniego w tym roku nabożeństwa majowego nie brakowało serdecznych uśmiechów oraz rozmów po zakończonej modlitwie z ks. proboszczem Krzysztofem Woźniakiem. To zawsze jest dobra okazja do tego, by również spotkać z “sąsiadem” z drugiego końca miejscowości. Na koniec nie zabrakło słodkiego poczęstunku.

Ewa Gruszka

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *