Facebook

Lecisz na wakacje? Na lotnisku pilnuj bagażu

2017-06-28 12:36:31

Pozostawiony na lotniskach bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie; warto pilnować toreb i walizek, by uniknąć problemów – radzi w związku z rozpoczęciem wakacji Straż Graniczna. Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi 500 zł mandatu.

Według SG, bagaże pozostawiane są przez roztargnienie lub zwykłą bezmyślność. Porzucane są również jako nadbagaż wymagający dodatkowej opłaty. Zdarza się też, że pozostawiona walizka jest pusta, bo została uszkodzona, a rzeczy z niej zostały przepakowane do innej torby.

Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi 500 zł mandatu. W 2016 roku za pozostawione bagaże i za zakłócanie porządku publicznego funkcjonariusze wystawili 245 mandatów na łączną kwotę ponad 74 tys. złotych. W pierwszym kwartale 2017 roku – 19 mandatów na kwotę 5,3 tys. zł.

Pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jak potencjalne zagrożenie. Wyznaczana jest strefa bezpieczeństwa i – w razie konieczności – zarządza się ewakuację. Pirotechnicy sprawdzają podejrzany bagaż przy użyciu specjalistycznego sprzętu, z pomocą psa szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. Przy braku całkowitej pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, jest on neutralizowany, co oznacza jego zniszczenie bagażu z całą zawartością.

W ubiegłym roku – w związku z pozostawionymi bez opieki na terenie portów lotniczych walizkami, plecakami i torbami – funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili 780 działań minersko-pirotechnicznych. Takie akcje, w zależności od stopnia zagrożenia, mogą spowodować poważne utrudnienia, z opóźnieniami w przylotach i odlotach samolotów włącznie.

– W interesie podróżnych jest, by pilnowali swoich bagaży i nie pozostawiali ich bez opieki. Pozwoli to uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów w drodze na upragnione wakacje. Dlatego apelujemy do podróżnych: „Podróżny, stój na straży swych bagaży!” – przypomina Straż Graniczna.

strazgraniczna.pl/Fot. Pixabay

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…