Laptopy konwertowalne – komu się przydadzą?

2017-05-17 7:58:50

Popularność urządzeń hybrydowych i konwertowalnych wciąż rośnie. Gwarantują one bowiem wysoką wygodę użycia, możliwość dowolnego dostosowania pozycji ekranu, a także całkiem przyzwoite podzespoły. Do jakich zadań zostały stworzone i na co zwracać uwagę podczas ich zakupu? Spora część omawianych laptopów kierowana jest na rynek biznesowy, jednak wcale nie oznacza to, że tak zwani użytkownicy domowi nie znajdą czegoś dla siebie. Obecna oferta jest bowiem tak szeroka, że klienci mogą przebierać w różnych rozwiązaniach.

 

Przede wszystkim podróż

Zanim jednak wskażemy potencjalne zakresy wykorzystania laptopów konwertowalnych, warto wyjaśnić, co odróżnia je od standardowych urządzeń. Przede wszystkim należy podkreślić, że z takiego laptopa możemy korzystać w kilku trybach. Wszystko dzięki odpinanemu, wysuwanemu bądź obracanemu o 360 stopni ekranowi, który w kilka sekund może stać się pełnoprawnym tabletem.

Większość laptopów konwertowalnych obsługuje również tryb podstawki i namiotu. Kolejną cechą typową dla tego typu urządzeń jest ich smukła, bardzo lekka obudowa, dzięki czemu są one w pełni mobilne. To właśnie ta cecha sprawia, że tego typu urządzenia stały się tak popularne. Możemy zabrać je bowiem wszędzie – zazwyczaj posiadają niewielki ekran (11-, 12- bądź 13-calowy), dlatego bez problemu zmieszczą się do każdej torby.

Jednym z najpopularniejszych przedstawicieli urządzeń tego typu jest Lenovo Yoga 900. Jest to jeden z przedstawicieli serii Yoga, który, poza możliwością pracy w kilku trybach, gwarantuje przyzwoitą matrycę QHD oraz obsługę szybkich dysków SSD.

Szybkość działania

I to właśnie dyski twarde są kolejnym elementem, który wyróżnia hybrydy na tle innych modeli. W przeważającej większości pracują one bowiem na dyskach typu SSD, które gwarantuje znacznie szybsze działanie w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami talerzowymi (HDD). Co więcej, ich konstrukcja, pozbawiona ruchomych części, przekłada się również na lepszą ochronę danych.

Lenovo Yoga 900 i inne laptopy hybrydowe kierowane są więc przede wszystkim do osób, które dużo podróżują. Bez wątpienia lepiej jest zabrać ze sobą niewielki laptop konwertowalny niż męczyć się z typowym urządzeniem 15-calowym.

Funkcjonalny ekran

Jak już wspomnieliśmy, silną stroną hybryd jest ich ekran, który może pracować na kilka różnych sposobów. Najczęściej spotkać można laptopy z ekranem obracanym o 360 stopni. Tak też jest w Lenovo Yoga 900 – umożliwiają to sprawne zawiasy, których obrót nie powinien sprawić nam problemów.

Ponadto wymienić należy również hybdrydy z ekranem rozsuwanym (typu slider) bądź odpinanym. Szczególnie ta druga opcja wydaje się być interesująca. Brak klawiatury przekłada się bowiem na mniejszą wagę urządzenia, co w wielu sytuacjach ma spore znaczenie. Na rynku znaleźć można również laptopy konwertowalne posiadają dwa ekrany – jeden znajduje się z przodu, a drugi z tyłu klapy. W ten sposób nie musimy trudzić się z rozsuwaniem bądź odpinaniem ekranu.

A co z wydajnością?

Wygoda użycia to jedno, ważne jest jednak również to, co zakupiony przez nas laptop potrafi. Co nam bowiem po odpinanym bądź obracanym ekranie, skoro będzie wieszało się w przypadku obsługi więcej niż 2-3 programów.

Decydując się więc na zakup hybrydy, powinniśmy zwrócić uwagę również na jej podzespoły. Przeważnie wyposażane są one w niskonapięciowe procesory i zintegrowane karty graficzne, choć na rynku znaleźć można również modele z kartą dedykowaną. Absolutnym minimum wydaje się być dwurdzeniowy procesor oraz co najmniej 4 GB RAM. Konfiguracja ta pozwoli nam na bezproblemowe korzystanie z laptopa zarówno w pracy, jak i w domu bądź w podróży.

Jeżeli jednak nie chcemy decydować się na urządzenia konwertowalne, ale nadal poszukujemy niewielkiego laptopa o przyzwoitych osiągnięciach, powinniśmy zainteresować się modelami pokroju Lenovo ThinkPad 13. Tego typu mobilne urządzenia zazwyczaj charakteryzują się szybkim działaniem i szerokim wyposażeniem dodatkowym, w postaci chociażby złącza dokującego.

materiał zewnetrzny

Comments

comments

1 komentarz

 1. Arni odpowiedz

  Witam, chciałbym zaprosić serdecznie wszystkich entuzjastów laptopów na forum tematyczne http://www.nieidealny.pl/forum/

  Znajdziesz tutaj przede wszystkim:
  – Informacje o markach i i seriach laptopów
  – Testy i recenzje, informacje posiadaczy
  – Newsy o nowościach i premierach na rynku
  – Pomoc przy zakupie notebooka, porównywanie modeli, co kupić
  – Nasze zestawienia polecanych laptopów

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *