Kredyt czy pożyczka – czym różnią się te dwa terminy?
2017-09-06 9:25:59
Bardzo często terminów „pożyczka” i „kredyt” używamy zamiennie. Dotyczą one w końcu podobnych usług, czyli pożyczenia pieniędzy. Jednak w przepisach zarówno pożyczka, jak i kredyt to inne produkty. Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą?
Pożyczki i kredyty pozwalają nam na uzyskanie pieniędzy na różne cele. Możemy razem z nimi wybudować dom, zakupić mieszkanie, założyć firmę, możemy też spłacić długi czy wykonać remont, a to jedynie kilka możliwości. Jednak nie wszędzie otrzymamy kredyt i nie zawsze będziemy mogli wziąć pożyczkę.
Po kredyt tylko do banku
Przede wszystkim uprawnienia do udzielania kredytów posiadają wyłącznie banki. Kredyt jest produktem znajdującym się w przepisach Prawa bankowego, które obowiązuje banki, niemniej nie obejmuje firm pożyczkowych działających pozabankowo.
Kredyty są produktami celowymi, czyli udzielane są na określony cel. W przypadku kredytów mieszkaniowych mamy do czynienia z tymi przeznaczonymi na zakup mieszkania. Gdy chodzi o kredyt samochodowy, możemy kupić za niego tylko samochód. Pieniądze nie mogą być wtedy wydane na inny cel niż cel kredytu.
Z kredytami związane są też określone umowy. Umowa o kredyt może być zawarte jedynie w formie pisemnej i muszą znaleźć się w niej informacje o kosztach i terminie zwrotu zadłużenia. Pobierana jest także opłata w wysokości prowizji i odsetek określonych w umowie.
Pożyczka od firmy i od sąsiada
Z kolei pożyczka jest pojęciem szerszym niż kredyt. Zasadza się na przepisach Kodeksu cywilnego, dlatego Prawo bankowe nie ma tutaj zastosowania. Zasady udzielania pożyczek są dość luźne. Pożyczkę możemy wziąć w instytucji, na przykład w banku lub w firmie pozabankowej, ale też od osoby prywatnej, na przykład od rodziny czy od sąsiada.
Pożyczka może być przeznaczona na dowolny cel – nie musimy określać go przy składaniu wniosku o pożyczkę. Umowa może mieć w zasadzie dowolną formę, ale ze względów dowodowych zaleca się przygotowanie umowy pisemnej dla pożyczek na kwotę większą niż 500 złotych. Pożyczka może być też nieodpłatna.