Kredyt czy pożyczka – czym różnią się te dwa terminy?

2017-09-06 9:25:59

Bardzo często terminów „pożyczka” i „kredyt” używamy zamiennie. Dotyczą one w końcu podobnych usług, czyli pożyczenia pieniędzy. Jednak w przepisach zarówno pożyczka, jak i kredyt to inne produkty. Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą?

Pożyczki i kredyty pozwalają nam na uzyskanie pieniędzy na różne cele. Możemy razem z nimi wybudować dom, zakupić mieszkanie, założyć firmę, możemy też spłacić długi czy wykonać remont, a to jedynie kilka możliwości. Jednak nie wszędzie otrzymamy kredyt i nie zawsze będziemy mogli wziąć pożyczkę.

Po kredyt tylko do banku

Przede wszystkim uprawnienia do udzielania kredytów posiadają wyłącznie banki. Kredyt jest produktem znajdującym się w przepisach Prawa bankowego, które obowiązuje banki, niemniej nie obejmuje firm pożyczkowych działających pozabankowo.

Kredyty są produktami celowymi, czyli udzielane są na określony cel. W przypadku kredytów mieszkaniowych mamy do czynienia z tymi przeznaczonymi na zakup mieszkania. Gdy chodzi o kredyt samochodowy, możemy kupić za niego tylko samochód. Pieniądze nie mogą być wtedy wydane na inny cel niż cel kredytu.

Z kredytami związane są też określone umowy. Umowa o kredyt może być zawarte jedynie w formie pisemnej i muszą znaleźć się w niej informacje o kosztach i terminie zwrotu zadłużenia. Pobierana jest także opłata w wysokości prowizji i odsetek określonych w umowie.

Pożyczka od firmy i od sąsiada

Z kolei pożyczka jest pojęciem szerszym niż kredyt. Zasadza się na przepisach Kodeksu cywilnego, dlatego Prawo bankowe nie ma tutaj zastosowania. Zasady udzielania pożyczek są dość luźne. Pożyczkę możemy wziąć w instytucji, na przykład w banku lub w firmie pozabankowej, ale też od osoby prywatnej, na przykład od rodziny czy od sąsiada.

Pożyczka może być przeznaczona na dowolny cel – nie musimy określać go przy składaniu wniosku o pożyczkę. Umowa może mieć w zasadzie dowolną formę, ale ze względów dowodowych zaleca się przygotowanie umowy pisemnej dla pożyczek na kwotę większą niż 500 złotych. Pożyczka może być też nieodpłatna.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *