KORONAWIRUS. Niewykorzystane dawki szansą na szybsze zaszczepienie

2021-05-17 3:22:27

Medycy zachęcają do wcześniejszego wpisywania się na listę rezerwową do szczepienia poprzez wysłanie swoich danych z numerem telefonu na adres mailowy: sekretariat@ncm.med.pl
Fot. Facebook Nowodworskie Centrum Medyczne/archiwum

Program szczepień przeciwko Covid-19 prowadzony na terenie naszego powiatu w ostatnim czasie zdecydowanie przyspieszył. Dyrekcja Nowodworskiego Centrum Medycznego nie chce marnować niewykorzystanych szczepionek dlatego zaprasza chętnych na szczepienia bez zapisów


Szczepionkę można otrzymać w jednym z trzech punktów szczepień powszechnych prowadzonych przez NSM, tj: w hali sportowej NOSIR, w Zespole Szkolno-Przedszkonym nr 4 w Twierdzy Modlin oraz w GOK w Zakroczymiu. Chętni proszeni są o zgłaszanie się w dni powszednie w godz. od 15 do 15.30.
– Każda dawka szczepionki, którą możemy podać osobie chętnej jest dla nas bardzo cenna. Procedura przechowywania preparatów jest bardzo rygorystyczna i po przekroczeniu określonego czasu niepodana szczepionka musi ulec utylizacji. Chcemy aby takich sytuacji było jak najmniej – wyjaśnia dyrektor NCM Jacek Kacperski. – Decyzję o możliwości przyjęcia niewykorzystanej dawki szczepionek podjęliśmy po tym jak tuż przed majowym weekendem okazało się, że na zapisane szczepienia nie zgłosiło się około 20 osób. Być może ludzie obawiali się złego samopoczucia po szczepieniu mając w alternatywie spokojny wypoczynek? Nie chcę oceniać takiego zachowania, a moim zadaniem jest znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nie marnować już rozmrożonych dawek. Udało nam się wtedy zaszczepić kilkanaście osób ze służb mundurowych, które wcześniej nie przyjęły szczepienia. W ciągu całego poprzedniego tygodnia taka sytuacja już się nie powtórzyła. Jednak codziennie notujemy w naszych punktach jeden lub dwa przypadki, kiedy ktoś się nie stawi lub nie zostanie zakwalifikowany na szczepienie – dodaje dyrektor Centrum.
Nowodworskie Centrum Medyczne zastrzega, że nie każda osoba, która zgłosi się osobiście w wyznaczonych godzinach będzie miała gwarancje zaszczepienia. To zależy od dostępności niewykorzystanych dawek. Dlatego medycy zachęcają do wcześniejszego wpisywania się na listę rezerwową poprzez wysłanie swoich danych z numerem telefonu na adres mailowy:
sekretariat@ncm.med.pl .
– Każdy pacjent, który zdecyduje się na wpisanie na listę powinien mieć świadomość, że możemy do niego zadzwonić w każdej chwili i zaprosić na szczepienie. Dlatego rekomenduję, by z takiej możliwości korzystały osoby mobilne i dyspozycyjne, które do jednego z naszych punktów mogą dotrzeć maksymalnie w ciągu godziny od poinformowania – zwraca uwagę Jacek Kacperski.
Terminy wyznaczane przez system Narodowego Programu Szczepień są czasem dość odległe lub miejsce zaszczepienia znajduję się daleko od miejsca zamieszkania. Dlatego alternatywa przyjęcia niewykorzystanej szczepionki na miejscu, w mieście wydaję się być korzystna i warta rozważenia.

G. M.

Comments

comments

1 komentarz

  1. Kenny M odpowiedz

    Nie szczepionek, a eksperymentalnych preparatów medycznych. Potwierdza to m.in Państwowa Inspekcja Pracy oraz zakłady ubezpieczeniowe, które nie obejmują „szczepień” w zakresie ubezpieczenia, właśnie ze względu na ten fakt. Reszta oficjalnych danych potwierdzająca powyższe, bez problemu do znalezienia w sieci.
    Redakcjo, gdzie rzetelność dziennikarska?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *