Kierowco, jesteś narażony na smog! Jak sobie z tym radzić?

2020-06-07 12:26:38
Wielu Polaków spędza w samochodzie nawet kilka godzin dziennie. Autami dojeżdżamy do pracy, szkoły, lekarza oraz na zakupy. W tym czasie, podobnie jak każdy człowiek podróżujący pieszo, jesteśmy narażeni na smog. Dodatkowo oddychamy spalinami generowanymi przez inne pojazdy. Na szczęście jonizator samochodowy pomoże oczyścić powietrze w aucie.

 

Smog stanowi poważny problem w Polsce. Na zanieczyszczenie powietrza wpływają niewłaściwe sposoby ogrzewania domów, przemysł, a także transport drogowy. Okazuje się, że nawet połowa pyłów PM10 generowanych przez pojazdy to skażenia wydzielane przez klocki hamulcowe, opony oraz kurz wzniecany podczas jazdy. Źródła spalinowe oraz niespalinowe mają prawie równy wpływ na zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10 pochodzącymi z transportu drogowego. 40-50% toksyn niespalinowych nie jest powiązanych z ruchem pojazdu, 10% pyłów pochodzi z opon, a resztę stanowi kurz drogowy.

Zużycie klocków hamulcowych i opon jest źródłem emisji metali ciężkich, wielopierścieniowych, węglowodorów aromatycznych, benzotriazolu i n-alkanów, substancji o wysokiej toksyczności. Istnieje duża dysproporcja między poziomem zanieczyszczeń pochodzących z układu hamulcowego na obszarach miejskich i poza nimi. Poza dużymi aglomeracjami emisja pyłów wynosi tylko 3% całkowitej masy skażeń niespalinowych. Jednocześnie na terenach zurbanizowanych sięga aż 55% ze względu na dużą częstotliwość hamowania. To potwierdza, że pojazdy częściej trują nas w mieście, dodatkowo problem ten pogłębia się na skutek kumulacji spalin i pyłów. Gęsta zabudowa miejska utrudnia wentylację i rozproszenie szkodliwych związków w powietrzu (źródło: http://smoglab.pl/smog-to-nie-tylko-spaliny-polowa-samochodowych-emisji-pm-10-pochodzi-z-hamulcow-i-opon/).

Smog i spaliny samochodowe przyczyną chorób

Według danych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zanieczyszczenie powietrza każdego roku przyczynia się do śmierci 4,2 mln ludzi na całym świecie. Dotyczy to najczęściej osób zamieszkujących w dużych aglomeracjach. W Polsce problem ten jest zauważalny, tym bardziej że w miastach wciąż przybywa pojazdów.

Duże europejskie aglomeracje, aby ograniczyć poziom zanieczyszczenia powietrza, wprowadziły ograniczenia dla ruchu samochodowego – jest tak na przykład w Berlinie czy Amsterdamie. W Warszawie na tysiąc mieszkańców przypada 661 samochodów – trzykrotnie więcej niż w Nowym Jorku.

Spaliny samochodowe nie są jedynym źródłem smogu. Jednak koncentracja zanieczyszczeń pochodzących z transportu drogowego w dużych miastach, zwłaszcza w godzinach szczytu, znacząco wpływa na pogorszenie jakości powietrza. Według Europejskiej Agencji Środowiska w Polsce smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci 50 tys. osób. Natomiast w Europie do 485 tys. zgonów. Zanieczyszczenie powietrza odpowiada za 8% przypadków nowotworów w Europie (źródło: http://www.medicover.pl/o-zdrowiu/swiatowy-dzien-bez-samochodu-dlaczego-warto-zrezygnowac-z-jazdy-samochodem,6582,n,168).

Smog może powodować także inne choroby układu oddechowego jak przewlekłe zapalenia dróg oddechowych, częstsze infekcje, przewlekła obturacyjna choroba płuc. Dodatkowo powszechnym problemem związanym ze skażeniem powietrza jest astma. Smog sprzyja również zwiększonej zachorowalności na schorzenia układu krążenia, udary mózgu i zawały serca.

Przebywanie w samochodzie a smog

Wielu kierowców sądzi, że przebywając w samochodzie, są mniej narażeni na szkodliwe działanie smogu. Niestety, to nieprawda. Większość badań potwierdza, że w aucie występuje większa koncentracja zanieczyszczeń niż na zewnątrz. Podróżując samochodem, jesteśmy tak samo narażeni na działanie toksycznych związków. Dodatkowo mogą one wpływać na dyspozycję kierowcy, a gęsty smog może ograniczać widoczność. Wewnątrz pojazdu poziom zanieczyszczeń może być wyższy, ponieważ system wentylacji pobiera powietrze z najbliższego otoczenia, czyli w trakcie jazdy kurz i pył z jezdni, a także spaliny od innych pojazdów. Duże znaczenie dla powietrza w aucie ma filtr kabinowy, który oczyszcza powietrze przedostające się do kabiny pojazdu poprzez jego bieżącą filtrację. Jednak nawet taki filtr nie poradzi sobie ze smogiem. Na szczęście kierowcy i pasażerowie nie są bezsilni.

Jonizacja powietrza w samochodzie

Jony ujemne mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. To fakt potwierdzony różnymi badaniami. Coraz częściej wykorzystujemy ich moc w oczyszczaniu powietrza w domu czy biurze za pomocą jonizatorów powietrza. Jony ujemne przyciągają do siebie zanieczyszczenia oraz pyłki i sprawiają, że opadają one na podłogę, dzięki czemu ich nie wdychamy. Takie rozwiązanie można stosować również w kabinie auta. Jonizacja powietrza w samochodzie pozwoli oczyścić atmosferę ze spalin i smogu. Dzięki temu poprawi się samopoczucie oraz koncentracja kierowcy.

Jak działa jonizator powietrza samochodowy? Urządzenie to należy przymocować do deski rozdzielczej i podłączyć do zapalniczki samochodowej. Już w ciągu kilku minut po uruchomieniu samochodu zamontowana w jonizatorze szczotka węglowa wyemituje tyle jonów ujemnych, że zneutralizuje większość bakterii, pyłów i grzybów znajdujących się wewnątrz kabiny samochodu. Przykładem takiego urządzenia jest samochodowy oczyszczacz powietrza Air Car&Home Ion System, który bardzo łatwo się montuje, urządzenie skutecznie eliminuje smog, a do tego nie generuje szkodliwego ozonu i tlenku azotu.

Kierowca, podobnie jak każdy pieszy czy rowerzysta, jest narażony na szkodliwe wdychanie smogu. Dodatkowo zagrażają mu spaliny z innych pojazdów. Jonizator powietrza w samochodzie to prosty sposób na pozbycie się z kabiny większości szkodliwych zanieczyszczeń.

Pomoc merytoryczna
Serwis jonizatory.eu – Sklep z oczyszczaczami powietrza

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *