Kiedy konsolidacja kredytów to dobre rozwiązanie?

2016-11-05 12:31:18

Wiele osób zastanawia się jak można zaciągać kolejny kredyt po to, aby spłacić inne zobowiązania? Dzieje się tak w przypadku konsolidacji kredytów. Na jakiej zasadzie działa konsolidacja? W sytuacji gdy posiadamy wiele zobowiązań w różnych bankach, możemy przetransferować posiadane kredyty do jednego banku i spłacać je za pomocą jednej raty. W niektórych przypadkach jest opłacalne rozwiązanie, jednak wiele zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.

 

Sporo klientów banków ma problemem z terminową spłatą kredytów. Gdy mamy kilka zobowiązań w różnych bankach, a spłata rat następuję w różnych dniach – tracimy często płynność. Dobrym rozwiązaniem może być konsolidacja kredytów i zamiana kilku zobowiązań w różnych bankach na kredyt konsolidacyjny w jednym banku. Wtedy tak naprawdę zaciągamy nowy kredyt na spłatę innych kredytów.

Kredyt konsolidacyjny może zostać przeznaczony na spłatę różnego rodzaju zobowiązań. Skonsolidować możemy: kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyt hipoteczny, linię kredytową, debet na koncie lub zadłużenie na karcie kredytowej.

Warunki kredytu zależą od charakteru konsolidowanych zobowiązań. Zobowiązania na wysokie kwoty będą wymagały zabezpieczenia hipoteką. Konsolidując kredyty na niewielkie kwoty bank może wymagać tylko poręczenia kredytu przez osobę trzecią.

Jakie warunki kredytowani w przypadku konsolidacji?

Kredyty konsolidacyjne są udzielane na długie okresy, po to aby kwotę zadłużenia rozłożyć na wiele rat. W ten sposób łatwiej jest spłacać zobowiązania w terminie, ponieważ obciążenia budżetu domowego nie są tak doskwierające. Z drugiej strony dłuższy okres spłaty to wyższe koszty odsetkowe. Po konsolidacji kredytów, zobowiązania spłacamy w jednym banku przy pomocy jednej raty kredytu. Datę spłaty raty można ustalić samemu. Kredyt konsolidacyjny oferuje także możliwość otrzymania dodatkowych środki na dowolny cel.

Na koszt kredytu konsolidacyjnego składaj się podobne czynniki jak w przypadku innych kredytów. Oprocentowanie kredytu jest ustalane na podstawie stawek WIBOR. Bank do wysokości WIBOR-u dodaje swoją marżę. Przy udzielaniu kredytu obowiązuje również prowizja początkowo. Pobierane są także opłaty związana z obsługą zadłużenia – np. zmiana daty płatności raty. Szukając ofert kredytów konsolidacyjnych najlepiej sprawdzać koszty kredytu analizując wysokość RRSO – czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

Porównaj najlepsze kredyty konsolidacyjne na Oszczednoscionline.pl i dowiedz się, który bank posiada najatrakcyjniejszą ofertę.

Comments

comments

2 komentarze

  1. Czy konsolidować odpowiedz

    Konsolidacja jest jak najbardziej niezmiernie przydatna w walce z zadłużeniem, ale nie możemy zapominać, że długi nie znikają są po prostu rozłożone w czasie czasami z trochę korzystniejszymi ratami.

  2. Katarzyna odpowiedz

    Zgadzam się, że kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy chcemy obniżyć ratę kredytową, ale z pewnością kredyt nie jest najtańszy – wydłużony okres spłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *