Karta debetowa – czym jest, jak z niej korzystać

2021-04-13 12:24:15

Każdy klient w ramach rachunku bankowego może korzystać z wielu usług i produktów oraz rozmaitych kart. Jedną z najpowszechniej używanych jest karta debetowa. Co ją charakteryzuje, jak z niej korzystać i dlaczego opłaca się ją mieć? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa to najbardziej podstawowy rodzaj kart bankowych. Jest ona ściśle powiązana ze standardowym rachunkiem osobistym. Dzięki niej klient zyskuje bezpośredni dostęp do środków zgromadzonych na koncie, a więc i możliwość komfortowego i szybkiego zarządzania nimi. Posiadanie karty debetowej sprawia, że nie trzeba udawać się do banku w celu wypłacenia konkretnej kwoty, ale można dysponować swoimi zasobami drogą cyfrowo-elektroniczną. Karta debetowa służy do korzystania z budżetu na koncie i przestaje być użyteczna w momencie, gdy środki się kończą. Aby znów można było jej używać, na rachunku muszą pojawić się pieniądze.

Jak starać się o kartę debetową?

O wydanie karty debetowej wnioskować może każdy, kto posiada konto osobiste. Współcześnie wiele banków kartę debetową oferuje klientowi już na etapie zakładania rachunku bankowego – po prostu jako podstawowe narzędzie do zarządzania finansami. Posiadanie karty nie jest uzależnione od praktycznie żadnych warunków. Dowiedz się więcej i sprawdź, co to jest karta debetowa.

Jak korzystać z karty debetowej?

Karta debetowa służy do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych w sklepach, hotelach, restauracjach czy punktach usługowych. Za jej pomocą zapłacisz także przez Internet. Ponadto karta debetowa umożliwia wypłacenie gotówki z bankomatu. Jak widać, jest bardzo przydatna i wygodna, a ponadto bezpieczna, ponieważ ogranicza konieczność posiadania przy sobie większych sum pieniędzy. Płatność kartą polega na przyłożeniu jej do terminala, co znacząco usprawnia cały proces zakupowy. Wystarczy zbliżyć ją do urządzenia i odczekać kilka sekund. W przypadku transakcji powyżej 100 złotych trzeba dodatkowo wpisać PIN.

Koszty posiadania karty

Koszty, które trzeba ponieść z tytułu posiadania karty debetowej, zależne są od warunków danego banku. Za wydanie karty debetowej nie trzeba zazwyczaj płacić. Koszty pojawić mogą się dopiero podczas kolejnego jej wyrabiania, na przykład jeśli pierwsza została zgubiona. Opłaty obowiązują czasem jednak za samo korzystanie z karty. Zazwyczaj jest to opłata comiesięczna bezwarunkowa lub taka, którą trzeba uregulować, gdy nie spełni się postanowień, które zwalniają z tych kosztów. Chodzi tutaj na przykład o wykonanie odpowiedniej liczby transakcji lub przeprowadzenie płatności o pewnej minimalnej wartości.

Debet na koncie… co to jest?

Na samym początku tekstu znajdowała się informacja, że karta debetowa służy do dysponowania pieniędzmi zgromadzonymi na koncie. I tak w istocie jest, jednak banki w swoich ofertach zamieszczają także możliwość przyznania salda debetowego. Co to takiego? To nic innego jak pewna dodatkowa kwota, którą możesz wykorzystać, jeśli wyczerpiesz swoje środki – i tylko wtedy. Na takie rozwiązanie liczyć mogą klienci dysponujący pozytywną historią kredytową oraz stabilnym stanem budżetu. Na specjalnych warunkach udzielane są także kredyty dla lekarzy.

Zalety karty debetowej

Karta debetowa to niezwykle powszechne narzędzie do zarządzania pieniędzmi. Jej popularność oczywiście nie wzięła się znikąd. Dzięki niej można mieć błyskawiczny dostęp do swoich środków bez konieczności noszenia gotówki i odwiedzania banku. Ponadto korzystanie z niej pozwala na łatwiejsze zarządzanie budżetem – każda transakcja zapisuje się w historii konta, a Ty wiesz, na co i kiedy wydajesz daną kwotę.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *