Kamizelki odblaskowe dla mieszkańców

2015-10-15 1:08:42

Wczoraj (14.10) już po raz drugi w tym roku policjanci z WRD nowodworskiej komendy włączyli się w kampanię „Warto Powracać bezpiecznie”, której inicjatorem jest Urząd Miasta w Nasielsku

Funkcjonariusze podczas patrolu kontrolowali rejon dróg poza terenem zabudowanym. Osoby piesze, które poruszały się bez elementów odblaskowych, zostały informowane o tym, że nowe przepisy nakładają obowiązek zakładania na odzież takich elementów. Ponadto, aby pieszy kontynuował marsz bezpiecznie, otrzymywał kamizelkę odblaskową.

Dotychczas na terenie gminy zostało rozprowadzone już ponad 2500 szt. wszelkiego rodzaju elementów odblaskowych. Dystrybucja odblasków odbywa się za pośrednictwem przedstawicieli Urzędu Miasta, sołtysów, jak również policjantów z miejscowego komisariatu.

Należy przypomnieć, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Osobom, które nie stosują się do tego przepisu grozi mandat karny od 20 do 500 złotych.

Najważniejszą jednak ideą kampanii jest bezpieczeństwo pieszego. Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Nowodworska policja apeluje w tym miejscu do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o stosowanie się do w/w przepisów. Nawet drobny element odblaskowy może uratować zdrowie, a nawet życie. Pamiętajmy! Jeżeli jesteśmy widoczni na drodze to nasze bezpieczeństwo jest większe.

 

Tekst i fot. kppnowydwor.policja.waw.p

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *