Facebook
Kamienica czy apartamentowiec – co wybrać?

2021-09-09 10:28:48
Planujesz zakup lub wynajem mieszkania, ale masz wątpliwości, co do tego, czy lepszą okazją będzie wybór lokalu w kamienicy, czy może raczej w apartamentowcu? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań, by wybrać najlepszą ofertę dla siebie.

Uroki i cienie mieszkania w kamienicy

Zakup lub wynajem mieszkania w kamienicy ma wielu zwolenników i trudno się temu dziwić – uwagę przyciąga stylowa architektura, a często również dogodna lokalizacja tego rodzaju zabudowy. Kamienice bywają bowiem ulokowane w samych sercach miast, dzięki czemu ich mieszkańcy mają swobodny dostęp do centrum, różnego rodzaju usług oraz do miejskiej infrastruktury. Nie bez znaczenia jest również architektura samych mieszkań w kamienicach – zazwyczaj ich wnętrza są wysokie i efektowne, dobrze doświetlone oraz łatwe w aranżacji.

Mieszkanie w kamienicy ma jednak swoje mankamenty, o których warto wspomnieć. Wiele budynków tego typu jest w nienajlepszym stanie technicznym, co może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych remontów. Grube mury kamienic zapewniają przyjemny chłód latem, ale zimą mogą przyczyniać się do wyższych kosztów ogrzewania, a efektowne klatki schodowe, jakie również bywają mocnym atutem tych budynków, zazwyczaj nie dysponują windą.

Czy warto zdecydować się na apartamentowiec?

Nowoczesne osiedla apartamentowców nie mają zbyt wiele wspólnego z kamienicami. Zabudowa na tego rodzaju osiedlach bywa wyższa, a same budynki są dobrze ocieplone – często nawet stosowane bywają w nich rozwiązania energooszczędne. Decydując się na mieszkanie w apartamentowcu, możesz liczyć na dobre sąsiedztwo, wysoki standard mieszkania i jego otoczenia. W budynku zapewne znajdować się będzie winda, a być może również podziemny parking i inne udogodnienia. Koszty ogrzewania takiego mieszkania nie powinny być wysokie.

Choć mogłoby się wydawać, że apartamentowce mają sporą przewagę nad kamienicami, to w rzeczywistości także ten rodzaj zabudowy ma swoje mankamenty. Wiele współczesnych osiedli powstaje na obrzeżach miast, a taka lokalizacja nie każdemu odpowiada. Apartamentowce bywają wznoszone z nowoczesnych materiałów, ale zdarza się, że ich ściany nie oferują tak dobrych właściwości akustycznych, jak grube mury kamienic, przez co hałasy z sąsiedztwa mogą być dokuczliwe.

Mieszkanie w kamienicy czy apartamentowcu – co wybrać?

Mieszkania na sprzedaż w Nowym Dworze Mazowieckim (sprawdź oferty: http://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/nowy-dwor-mazowiecki/) są zlokalizowane zarówno w zmodernizowanych kamienicach, jak i nowoczesnych apartamentowcach. Zarówno lokal w wiekowej kamienicy o ciekawej architekturze, jak i mieszkanie w nowoczesnym budownictwie mają swoje mocne strony. Jak wybrać najlepszą opcję dla siebie? Warto przeanalizować zalety i wady obu rozwiązań, a także przemyśleć własne preferencje mieszkaniowe.

Kamienica będzie dogodnym rozwiązaniem dla miłośników przestronnych i wysokich wnętrz, a także dla osób ceniących życie w samym sercu miasta. Nowoczesny budynek przypadnie do gustu osobom, które cenią lokalizację z dala od centrum, a także preferują lepiej docieplone bloki, w których łatwo o takie udogodnienia, jak winda i podziemny parking. Zarówno zamieszkanie w kamienicy, jak i w apartamentowcu może być doskonałą decyzją. Gusta i potrzeby są bowiem różne, a rynek mieszkaniowy jest na tyle zróżnicowany, że każdy ma szansę znaleźć na nim odpowiednie lokum dla siebie i swoich bliskich.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *