Facebook




Jak zdrowo rozpocząć dzień?

2016-10-11 9:34:06

Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dobrze by było, gdyby obfitował on w produkty pełnowartościowe, które zapewnią nam energię na cały poranek.  Jednak stojąc przed sklepowymi półkami, które wręcz uginają się pod produktami, często zachodzimy w głowę, które z nich okażą się zdrowym wyborem na pierwsze śniadanie?

Wpływ pierwszego posiłku na funkcjonowanie naszego organizmu w ciągu dnia jest nieocenione. Zgodnie z wytycznymi czołowych instytucji naukowych zajmujących się żywieniem człowieka, śniadanie powinno dostarczać ok. 25%-30% dziennej dawki kalorii. To źródło energii, które ma za zadanie przyspieszyć przemianę materii, która została spowolniona kilkugodzinną głodówką podczas snu oraz rozruszać nasz organizm po nocnym wypoczynku.

Jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie?
Przede wszystkim, śniadanie musi dostarczać naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dobrze jest wybierać takie produkty, które obfitują w węglowodany złożone (np. produkty pełnoziarniste). Są one wolniej trawione, tym samym energia jest uwalniana stopniowo i nie odczuwamy tzw. wilczego głodu. Błonnik zawarty w takich produktach odpowiada za utrzymanie uczucia sytości, więc bez problemu wytrwamy do następnego posiłku bez potrzeby podjadania. Do tego, nieodłącznym elementem śniadania powinny być zdrowe tłuszcze oraz pełnowartościowe białko. Te poszczególne makroskładniki znajdziemy w orzechach, nasionach, pestkach oraz w mleku i jego przetworach. Są to produkty dość neutralne w smaku, dlatego z łatwością wkomponujemy je w poranną owsiankę, którą wzbogacając w sezonowe owoce, stanie się prawdziwą bombą witaminową.

Sklepowy dylemat
Kiedy już podjęliśmy decyzję o zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych na zdrowsze, stajemy przed dylematem, które produkty najlepiej sprawdzą się w tej roli. Przede wszystkim o wyborze odpowiednich produktów nie powinny decydować reklamy. Producenci korzystając ze wszystkich dozwolonych chwytów marketingowych, potrafią sprzedać pod szatą szczupłej sylwetki na opakowaniu całą tablicę Mendelejewa. Skupmy się zatem na tym, co wiemy. Przede wszystkim wnikliwie analizujmy skład. Wybierajmy produkty z możliwie jak najkrótszą liczbą składników, gdyż te o wysokiej jakości nie potrzebują dodatków do żywności. Jest to spowodowane tym, że producent stosując lepszy surowiec, nie musi potem nadrabiać dodatkiem konserwantów, barwników, emulgatorów czy wzmacniaczy smaku. Wartościowe produkty zawierają wyłącznie naturalne składniki. A jeśli nie wyobrażasz sobie śniadanie bez nuty słodyczy, to zamiast dosładzanych, gotowych produktów, dodaj do swojego posiłku odrobinę miodu, który jest bogactwem witamin oraz składników mineralnych.

Asortyment gotowych, wysokoprzetworzonych produktów jest coraz większy, a życie w ciągłym pośpiechu nie jest naszym sprzymierzeńcem w rozpoczęciu przygody ze zdrową dietą. Jeśli zatem brakuje Ci pomysłu na szybkie, smaczne, a zarazem pożywne śniadanie zajrzyj na Dietmap.pl, gdzie znajdziesz całe mnóstwo pysznych inspiracji.

Comments

comments

2 komentarze

  1. reni25 odpowiedz

    U mnie dzień zawsze rozpoczyna się od błonnika Krugera! Potem jakaś kanapka z chlebkiem razowym i do tego jakiś owoc, jabłko albo banan 😀

    1. karola odpowiedz

      reni25 – a jak jesz błonnik? Zjadasz łyżeczkę, czy dodajesz do czegoś? Ja dodaję do jogurty lub płatków i szukam jakichś przepisów na urozmaicenie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *