Jak podnieść swoje kwalifikacje zawodowe?

2022-10-06 9:13:00

Każdy zawód wymaga odpowiednich kwalifikacji. Jedne z nich łączą się z tak zwanymi umiejętnościami twardymi, łatwymi do zweryfikowania, chociażby dzięki poświadczeniu ukończenia odpowiednich kursów. Inne z kolei to umiejętności miękkie, wypływające raczej z pewnych predyspozycji indywidualnych, aniżeli godzin spędzonych podczas kursów. Podnoszenie swoich kwalifikacji jest jednak szczególnie ważne, bez tego bowiem łatwo o utratę dobrej pozycji na rynku pracy. Jakie są zatem sposoby na podnoszenie swoich kompetencji w danym zawodzie?

Domowe podnoszenie kwalifikacji

Doskonalenie zawodowe na własną rękę, w domowym zaciszu, to opcja dla tych, których mocną stroną jest samodyscyplina, a także umiejętność zdobywania potrzebnych źródeł. Motywacja i samozaparcie daje szansę na samodzielne podwyższanie swoich kompetencji za pomocą metod ogólnodostępnych; lektury prasy fachowej czy literatury poświęconej danemu zagadnieniu lub też zapoznawania się bezpłatnymi materiałami dostępnymi w sieci. Źródła te mogą być tutaj kopalnią wiedzy teoretycznej. Szansę na rozszerzenie tej wiedzy daje też szperanie w źródłach zagranicznych — książki obcojęzyczne mogą niekiedy rzucić nowe światło na zagadnienia, które na polskim gruncie dopiero zyskują większy rozgłos. Zagraniczne opracowania mogą okazać się przydatne, o ile oczywiście osoba zainteresowana biegle posługuje się branżowym językiem obcym. O ile podnoszenie kwalifikacji na własną rękę ma swoje plusy, to nie jest jednak pozbawione wad.

Szkoła kontra samokształcenie

O jakich wadach samodzielnej nauki mowa? Indywidualna forma podnoszenia kwalifikacji niesie zwykle za sobą brak spojrzenia na przyswajaną przez nas wiedzę przez osoby, które posiadają już wyższe od nas w danej dziedzinie kwalifikacje. Dlaczego jest to niekorzystne? Jako że sami wybieramy konkretne źródła wiedzy, możemy natknąć się i na takie, które będą wątpliwej jakości. O ile szkoły policealne czy studia podyplomowe mają program zweryfikowany, zaakceptowany i zgodny z oficjalną linią nauczania, o tyle, gdy nauka, którą samodzielnie przyswajamy, wprowadzałaby nas w błąd, mamy ograniczone możliwości zweryfikowania informacji. Mimo wszystko, jeśli czujemy się na siłach, by polegać własnemu zmysłowi analitycznemu czy intuicji, warto zdobywać wiedzę na własną rękę i rozszerzać swoje horyzonty.

Nowoczesny e-learning

Jeżeli cenimy sobie sprawdzony zasób informacji, ale nadal chcemy pozostawić sobie nieco elastyczności jeśli chodzi o ich zdobywanie, w szczególności pod względem organizacyjno- logistycznym, warto zainteresować się zdobywaniem kwalifikacji w ramach e-learningu. To połączenie uczenia się pod okiem wykładowców z bardzo dogodną formą wykładów online, przed ekranem monitora. Materiały prezentowane podczas wykładów są fachową wiedzą — taką samą jak podczas kursów stacjonarnych, jednak wygoda domowego nauczania może być atutem dla tych, którzy cenią sobie właśnie aspekt zdalny nauki — czy to ze względu na komfort uczenia się w domu, czy też ze względu na oszczędności czasu i pieniędzy na dojazdy. Kursy zawodowe na platformach e-learningowych zyskały na popularności od czasu rozpowszechnienia się nauki i pracy zdalnej i do dziś są jednymi z najchętniej wybieranych sposobów na podnoszenie kwalifikacji.

Jak się przekwalifikować?

Zdarza się, że naszym celem jest nie tylko podniesienie kwalifikacji zawodowych, co raczej zwiększenie swoich szans na rynku pracy w ogóle. A może się tak zdarzyć, że drogą do tego będzie przekwalifikowanie się, czyli zdobycie nowych kwalifikacji. Taki scenariusz możliwy jest jeśli dotychczasowy zawód nie przynosi nam już satysfakcji, wypaliliśmy się lub pragniemy przekwalifikowania ze względów zarobkowych. TEB Edukacja wychodzi naprzeciw takim potrzebom, proponując wiele różnych kursów, szkoleń czy kierunków, które uczą podstaw zawodów szerokiej gamy branż — od opiekuna medycznego, technika farmaceutycznego, terapeuty zajęciowego, przez makijażystę, dietetyka, aż po grafika komputerowego, technika programistę czy technika rachunkowości. Oprócz teorii, przyswaja się oczywiście umiejętności praktyczne, które są prowadzone w grupach warsztatowych. Co więcej, po ukończeniu danego kierunku i zdaniu egzaminu, możliwe jest uzyskanie oficjalnego poświadczenia MEN, co jeszcze bardziej podnosi szansę na zdobycie upragnionego zawodu.

Podnoszenie kwalifikacji czy nawet zupełna ich zmiana, wpływają na rozwój osobisty. Nie tylko zwiększają możliwość zatrudnienia, są też elementem dbania o własne samodoskonalenie, co zawsze przynosi satysfakcję.

– Artykuł sponsorowany

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *