Jak ograniczać koszty magazynowania?

2018-08-08 2:28:53
Wiele firm ze względu na specyfikę swojej działalności, musi korzystać z magazynów. Im większe są to obiekty, tym większe są koszty ich utrzymania. A są takie firmy, których magazyn to w zasadzie główny budynek, w którym prowadzą działalność. Dotyczy to głównie firm handlowych, na przykład sklepów internetowych.

Wiele firm ze względu na specyfikę swojej działalności, musi korzystać z magazynów. Im większe są to obiekty, tym większe są koszty ich utrzymania. A są takie firmy, których magazyn to w zasadzie główny budynek, w którym prowadzą działalność. Dotyczy to głównie firm handlowych, na przykład sklepów internetowych.

Im większy jest firmowy magazyn, tym łatwiej jest sprawić, że jakiś nieduży czynnik spowoduje znaczny wzrost kosztów utrzymania magazynu. A koszty takie mogą stale rosnąc i stanowić bardzo znaczny wydatek i wpływać na kondycję całego przedsiębiorstwa. Jest to bardzo prawdopodobne, gdy weźmie się pod uwagę rosnące koszty płac, podatki czy opłaty za media. Warto zatem poszukać obszarów w działalności firmy, gdzie koszty można zredukować. Magazyny to również miejsca, gdzie można to zrobić, nawet gdy na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to niemożliwe.

Co wpływa na koszty magazynowania?

Już na etapie poszukiwania magazynów do wynajęcia na takich stronach jak http://www.katmagazyn.pl/ zwraca się na koszty najmu ale trzeba również wziąć pod uwagę to, że także utrzymanie magazynu może kosztować niemałe pieniądze. A koszty są bardzo różnorakie, od kosztów samego postawienia magazynu czy jego najmu po wydatki na sprzęt, płace ludzi czy bieżące utrzymanie. Zatem, do kosztów należy zaliczyć wydatki na utrzymanie i bieżące naprawy budynku i jego wyposażenia, płace pracowników, opłaty za media, wydatki na sprzęt i wyposażenie oraz wiele innych. Kosztem zarządzania magazynami jest też sam towar. Im jest go więcej, tym więcej potrzeba przeznaczyć środków na jego składowanie i tym łatwiej o poniesienie strat na towarze.

Optymalizacja działania i bezpieczeństwo na magazynie

Wiele kosztów utrzymania magazynów ponoszonych jest zupełnie niepotrzebnie. W tym znaczne są straty. Często dochodzi do nich w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa czy złej organizacji pracy. Rozwiązaniem jest wiec stosowanie się do przepisów BHP i zastosowanie systemów ostrzegania czy bezpieczeństwa. Wydatek na przeszkolenie pracowników to inwestycja, która jest opłacalna. Warto również zainwestować w urządzenia chroniące przed uszkodzeniem towarów czy regałów.

Nowoczesne wyposażenie magazynów

Magazyn to miejsce, gdzie stosuje się rozmaite urządzenia i wyposażenie. Wiele z nich do działania wymaga prądu, a to jest znacznym obciążeniem finansowym dla firmy. Jest nim na przykład oświetlenie. Nowoczesne systemy oświetlenie, oparte na diodach LED, a także sterowane automatycznie mogą w znaczny sposób przyczynić się do obniżenia kosztów utrzymania. Podobnie ma się sprawa z innymi urządzeniami. Na każdym magazynie niezbędne są wózki widłowe. Nowoczesne modele tych pojazdów są nie tylko bardziej energooszczędne, ale też znacznie mniejsze gabarytowo. Tym samym nie potrzebują aż tak dużo przestrzeni do wykonywania manewrów i można bardziej zagnieździć regały z towarem.

Rozwiązania IT dla magazynów

Inwestycja w oprogramowanie do zarządzania magazynami to również polecana inwestycja. Można w ten sposób łatwiej panować nad stanami magazynowymi i posiadać w danym momencie tyle towaru, ile jest niezbędne. Odpowiednie stany magazynowe w wielu branżach, na przykład w branży dóbr szybko zbywalnych, obniża koszty utrzymania również poprzez redukcję strat w wyniku utraty terminów ważności.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *