INTERWENCJA. Testowali NDM-ki na Osiedlu Młodych

2019-08-18 7:36:47

Minął ponad tydzień od wprowadzenia w mieście systemu wypożyczania rowerów miejskich. Niestety, już dostaliśmy niepokojące sygnały od mieszkańców Osiedla Młodych

Okazało się, że kilka dni po oddaniu w ręce mieszkańców miejskich jednośladów, młodzież postanowiła przeprowadzić “testy wytrzymałości”. Zarówno sprzętu, jak i nerwów mieszkańców osiedla. We wtorkowe popołudnie i wieczór kilkuosobowe grupki szalały na wypożyczonych rowerach stwarzając zagrożenie dla pieszych i pojazdów.

– Jeżeli każdy tak będzie korzystać z tych rowerów, jak ta młodzież, to za chwilę po tych rowerach nie będzie ani śladu – bulwersuje się jedna z mieszkanek Osiedla Młodych.

Jak dowiedzieliśmy się od operatora w systemie gromadzone są informację o użytkownikach, choćby poprzez konieczność podania numeru telefonu. Jeśli rower zostanie uszkodzony, a jego uszkodzenie nie zostanie zgłoszone w odpowiedni sposób, koszty naprawy mogą obciążyć właściciela numeru. Można się domyślać, że nasi lokalni testerzy nie zgłoszą sprawy, jeśli dojdzie do uszkodzenia. Dlatego każdemu, kto chce odblokować dla siebie rower radzimy w pierwszej kolejności dokładnie obejrzeć pojazd. Jeśli znajdują się na nim jakieś widoczne uszkodzenia, lepiej od razu zgłosić to operatorowi lub nie wypożyczać takiego roweru.

Z wpisów na internetowym forum dyskusyjnym można stwierdzić, że generalnie użytkownicy bardzo pozytywnie oceniają pomysł i pierwsze dni działania systemu. Większość nie miała problemów z logowaniem, zrozumieniem zasady wypożyczania, znalezieniem odpowiednich informacji. Niektórzy zgłaszali brak rowerów o określonych godzinach w najpopularniejszych miejscach – głównie przy stacji kolejowej w NDM. Padły też pytania, co jeśli wyjedziemy poza strefę działania systemu, która jest ograniczona do granic miasta/gminy.

– Rower nie zablokuje się automatycznie, jeśli ktoś wyjedzie nim poza strefę. Jednakże nie zalecamy takiego zachowania. Nasz system GPS poza strefą może działać w ograniczonym zakresie. Jeśli komuś zepsuje się pojazd i nie będzie miał możliwości wrócenia nim w granicę działania, będziemy musieli odholować go, a to wiążę się z poniesieniem kosztów przez użytkownika. Czyli wyjechać poza strefę można, ale każdy robi to na własne ryzyko – wyjaśnia nam operator.

Reasumując, miasto wzbogaciło się o nowy, ekologiczny i zdrowy środek lokomocji dla mieszkańców. Życzmy sobie oby rowery służyły jak najdłużej i reagujmy, gdy widzimy jeśli są niszczone lub użytkowane w nierozsądny sposób.

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *