Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?
2021-08-12 9:40:06
Zakładając biznes online, musimy liczyć się z potrzebą ciągłego rozwoju. Dotyczy to nie tylko szkoleń oraz poszerzania asortymentu. Powinniśmy zadbać także o stronę sklepu – jej użyteczność i popularność. Marketing internetowy, a zwłaszcza SEO, to najlepsza metoda pozyskiwania nowych klientów oraz zwiększania konwersji. Wybierając tę drogę, możemy być pewni, że nasze wysiłki zostaną zauważone i docenione.
Wielu właścicieli sklepów e-commerce zastanawia się nad najbardziej opłacalnym sposobem zwiększania sprzedaży. Chcemy osiągnąć szybko wymierne korzyści, dzięki którym w krótkim czasie osiągniemy wyznaczone wcześniej cele biznesowe. Często pytamy, ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego. Stawki jednak różnią się między różnymi agencjami oraz niezależnymi specjalistami. Nie ma jednej reguły. Podpowiadamy, jakie czynniki wpływają na cenę pozycjonowania.
Od czego zależy koszt usług SEO?
Wielkość serwisu. Im większy sklep, tym wyższa cena. Pamiętajmy, że analiza dużej strony zajmuje więcej czasu. Opracowanie unikalnych rekomendacji i treści dla wszystkich podstron, a następnie wdrożenie proponowanych zmian spożytkuje zasoby agencji SEO. Ze względu na to podniesie się także cena takiej usługi. Sklepy, oparte zazwyczaj na skomplikowanych CMSach, zachowują się inaczej niż zwykłe strony informacyjne z kilkoma podstronami. Większe ryzyko pojawienia się błędnych linków, powtórzenia treści, niechcianej duplikacji. Specjalista opiekujący się takim serwisem stoi przed sporym wyzwaniem. Dopilnowanie wszystkich szczegółów wymaga profesjonalnej ręki.
Liczba i trudność pozycjonowanych słów kluczowych. Rodzaj wybranych fraz nie pozostaje bez wpływu na koszt usługi. Właściciele niszowych branż o niewielkiej konkurencji zapłacą mniej, niż nowe biznesy starające przebić się na pierwsze pozycje pod popularne słowa kluczowe. Zazwyczaj im krótsza fraza, tym trudniej się na nią wybić. Wielowyrazowe zwroty przynoszą mniej ruchu, jednak są bardziej precyzyjne – zwiększamy tym samym szansę, że użytkownik wchodzący na stronę sklepu za ich pomocą dokona zakupu. Wraz ze specjalistą dobierzemy dobrą liczbę słów kluczowych – takich, które przyniosą ruch, a jednocześnie nie spowodują nadmiernego wzrostu ceny pozycjonowania.
Liczba usług dodatkowych. W zależności od potrzeb możemy ustalić szereg dodatkowych czynności, które cyklicznie zostaną wykonane dla naszego serwisu. Może to być przygotowanie treści blogowych, analiz ruchu i użyteczności, częstsze audyty. Wpływają one na końcową cenę usługi. Zawsze warto negocjować warunki umowy, jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów. Nie zawsze jednak przekłada się to na zysk. W przypadku pozycjonowania warto na początku wyłożyć więcej, by później móc zobaczyć lepsze wyniki. Choć potrzeba oszczędności jest ważna i zrozumiała, warto zainwestować w marketing internetowy – a zwłaszcza w SEO.
Koszt pozycjonowania sklepu internetowego może wahać się nawet od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Wszystko zależy od wielkości i potrzeb serwisu. Im poważniejsza konkurencja, trudniejsze frazy, tym wyższej ceny możemy się spodziewać. Na szczęście nie pozostajemy bez wpływu na koszty. Możemy aktywnie negocjować warunki umowy oraz liczbę słów kluczowych przed nawiązaniem współpracy.