HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ… PO JEZDNI?

2022-05-06 12:10:08

Coraz cieplejsze dni zachęcają do zostawienia samochodu na parkingu i poruszania się po drodze, np. hulajnogą elektryczną. No i tu powstaje pytanie – z której części drogi korzystać? Możemy poruszać się po jezdni? A może jednak powinniśmy jeździć po chodniku?

Dużo osób na co dzień korzysta z hulajnóg elektrycznych. Ale nie wszyscy pamiętają, że oprócz przywilejów wynikających z poruszania się na takim sprzęcie, są także obowiązki…
Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/h. Natomiast dopuszczalna PRĘDKOŚĆ nie oznacza, że ma to być nasza stała prędkość. Zawsze należy dostosować JĄ do warunków panujących na drodze.
Warto też wiedzieć, że osoby między 10 a 18 rokiem życia, muszą posiadać UPRAWNIENIA do kierowania hulajnogą elektryczną – kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T.
ZAKAZ korzystania z hulajnóg elektrycznych na drodze dotyczy dzieci do 10 roku życia. WYJĄTEK występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko jest pod opieką osoby dorosłej.
Jadąc na hulajnodze elektrycznej naszym obowiązkiem jest korzystanie z drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni – TYLKO, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi rowerowej i pasa ruchu dla rowerów – wtedy dopiero jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście pamiętamy o tym, że musimy ustępować pierwszeństwa PIESZYM i dostosować swoją prędkość do ICH prędkości.

ZABRANIA SIĘ:
– kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
– przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
– ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
– jazdy bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy.

źródło: http://wrd.policja.waw.pl/
fot.: pixabay.com

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *