Homeoffice: gotować czy zamawiać obiady z dowozem

2020-06-25 1:32:11
W ostatnich czasach coraz więcej osób z wyboru bądź z powodu sytuacji wymuszonej zdrowotnymi warunkami społecznymi musiało całkowicie zmienić styl życia. Całkowity przewrót dotyczy również pracy, która, jak się okazuje, jest możliwa do wykonywania z domu. Co za tym idzie, znacznie zmienił się również program dnia, ponieważ do planu dnia nie trzeba wliczać czasu potrzebnego na dojazdy.

 

Wiele codziennych czynności pozostało jednak niezmiennych. Należy do nich spożywanie posiłków oraz ich przygotowywanie. Czy pracę w domu można połączyć z jednoczesnym przygotowywaniem posiłków czy też wręcz przeciwnie – gotowanie obniża jakość pracy? Zdania są podzielone, lecz warto przyjrzeć się zarówno korzyściom, jak też słowom krytyki takiego rozwiązania

Korzyści z gotowania obiadów w domu w trakcie home office

Spośród zalet najczęściej wymienia się:

 • Niższe koszty. To pierwszy argument przeciwników, którzy podnoszą, że obiady z dostawą są drogie, a opłaty za transport jeszcze podnoszą ceny dodatkowo.
 • Dobór produktów żywieniowych. Kolejny argument “za” gotowaniem w domu dotyczy kontroli jakości spożywanych posiłków.
 • Brak elastyczności czasu. Gotujący w domu uważają, że posiłek można przygotować w każdej chwili i w dowolnie pasującym momencie go spożyć. Obiad z dostawą wymaga jednak zaangażowania w planowanie czasowe zamówienia, by obiad z dostawą przypadał na właściwy moment.

Wady z gotowania obiadów w domu w trakcie home office

Osoby, które z powodu przejścia na pracę w domu w domu podkreślają liczne wady takiego rozwiązania:

 • Gotowanie w domu bardzo rozprasza i nie pozwala się skupić na pracy. Konieczność ciągłego zaglądania do garnka, przygotowywania posiłków, kontroli procesu gotowania obniża jakość pracy.
 • Ryzyko, że albo posiłek się nie uda, albo zadanie zawodowe nie będzie dobrze wykonane jest bardzo duże.
 • Zakupy spożywcze zajmują sporo czasu.
 • Obiady domowe są mało urozmaicone, a z czasem pomysły się wyczerpują.
 • Gotowanie wymaga ciągłego sprzątania kuchni i jest czasochłonne.
 • Oszczędności finansowe są pozorne, ponieważ produkty i tak należy kupić, a dodatkowo wliczyć koszty zużytej energii elektrycznej lub gazu.

Korzyści z zamawiania posiłków w trakcie home office

Zwolennicy zamawiania posiłków z zewnątrz argumentują, że praca w domu nie powinna się niczym różnić od pracy w rzeczywistym biurze, w którym przecież obiadów się nie gotuje, a pracownicy korzystają z przerw lunchowych lub modnych ostatnio diet pudełkowych.

 • Czas to pieniądz. To hasło osób, chwalących obiady z dostawą do domu. Cenne minuty lepiej przeznaczyć na solidne wykonanie zadania domowego, niż analizowanie, czy docierający z kuchni zapach nie świadczy o przypaleniu kaszy lub kotleta.
 • Urozmaicenie posiłków. Oferta kulinarna jest ogromna, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Obiady na dowóz pozwalają na poszukiwanie ulubionych smaków spośród kuchni azjatyckiej, włoskiej, hiszpańskiej czy klasycznej. Dodatkowo, bez problemu swoje preferencje żywieniowe zaspokoją osoby na diecie i wegetarianie.
 • Nie ma konieczności ciągłego sprzątania kuchni.
 • Czas stracony na zakupy spożywcze, gotowanie i sprzątanie lepiej przeznaczyć na wypoczynek, rekreację lub rozrywki.

Próby pogodzenia rzetelnego wykonywania obowiązków pracowych z gotowaniem w rzeczywistości okazują się być trudne, a natłok zadań stanowi ryzyko, że na gotowanie może zwyczajnie zabraknąć czasu. Obiady na dowóz są bardzo popularne, co świadczy o tym, że z tej formy korzysta coraz więcej osób, wykonujących pracę w domu.

Artykuł powstał we współpracy z Gniazdo-smaku.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *