Ginekolog zamiast stomatologa

2018-06-14 9:20:57

W związku z tym, że w Leoncinie usługi przestał świadczyć jedyny stomatolog, pojawiły się głosy mieszkanek, aby w to miejsce otwarty został gabinet ginekologiczny. Temat został szeroko omówiony podczas zwyczajnej sesji rady gminy.

Do niedawna leoncińskim ośrodku zdrowia usługi świadczył jedyny w gminie stomatolog. Obecnie pomieszczenia po gabinecie są puste, więc pojawił się pomysł, aby w jego miejsce usługi świadczył ginekolog.

– Bardzo dużo otrzymałam zapytań odnośnie braku gabinetu ginekologicznego w Leoncinie. Pozwoliłam sobie pójść do pana doktora Biernata, który powiedział że nie ma problemu, aby wynająć miejsce na gabinet, ale sprawy są bardzo zagmatwane jeśli chodzi o kwestie prawne – mówiła podczas ostatniej sesji rady gminy, radna Katarzyna Osmólska.

– Problem dostępności tego typu poradni wiąże się z brakiem ilości punktów, czyli porad, jakie NFZ przyznaje. Kiedyś przyjeżdżało do nas dwóch specjalistów, nie braliśmy ani grosza za wynajem, ale umarło to śmiercią naturalną z powodu braku zainteresowania. Jeśli ktoś chciałby mieć swój gabinet, to bardzo proszę, ja do tego nic nie mam, za żaden wynajem nie będę nic brał. Problemem są warunki lokalowe, bo pomieszczenia są za małe. Jest potrzebne jedno pomieszczenie do prowadzenia ciąży i drugi do przeprowadzania badań. Druga sprawa to kwestia kontraktowania tego typu gabinetu. Powinno być przynajmniej 1.5 etatu, aby gabinet był otwarty zgodnie z punktowaniem, 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Dodatkowo wysokim kosztem jest utrzymania ciąży, czyli przeprowadzenie 3-4 badań USG, z finansów przeznaczonych na POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna, przyp. red.), nie da się tego utrzymać. Jeśli pan dyrektor będzie chciał kogoś przysłać, to bardzo proszę. Ja nie mam kompetencji, aby zatrudnić ginekologa – mówił dr Dariusz Biernat. Odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, byłoby utworzenie filii poradni ginekologicznej, dzięki czemu usługi byłyby refundowane przez NFZ, lub otwarcie gabinetu prywatnego przez lekarza ginekologa. Należałoby jednak mieć na uwadze fakt, że badań USG najprawdopodobniej nie byłoby możliwości przeprowadzania ze względu na zbyt mały metraż pomieszczeń, wobec tego pacjentki i tak tego typu badanie musiałyby wykonywać w innych placówkach. Doktor zwrócił również uwagę na fakt, że lekarz, musiałby uwzględnić w wydatkach obsługę systemu informatycznego i internet, z którym w Leoncinie bardzo często są problemy, a w związku z tym, byłyby problemy z połączeniem z systemem eWUŚ.

-Myślę, że inicjatywa pani Kasi jest bardzo fajna, ale radny bez wsparcia wójta, nic tu nie może. Taka moja prośba, aby pani Kasia razem z panem wójtem wystosowali odpowiednie pisma do dyrektora, bo filia byłaby chyba najlepszą opcją, wtedy część usług byłaby bezpłatna, część za odpłatnością. Tym bardziej, jeśli pan doktor deklaruje, że nie będzie pobierał żadnych opłat za gabinet – mówiła radna, Małgorzata Pelczarska. Do tematu powrócimy wkrótce.

AB

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *