Fałszywa opinia biegłego – czy to przestępstwo?

2022-04-26 3:27:56

W naszym kraju prawo karne jest nieco skomplikowane. Im cięższe przestępstwo, tym trudniejsze postępowanie. Prawie zawsze, kiedy na wokandę trafia jakaś sprawa sądowa, konieczne jest wdrożenie do dowodów opinii biegłego. Co w sytuacji, kiedy konkretny biegły ucieknie się do fałszywej opinii?

Adwokat w sprawie karnej – jak wygląda jego pomoc?

Sprawa karna to ogromna odpowiedzialność dla wszystkich, którzy w niej uczestniczą. Prokurator musi być pewien swoich racji, na barkach sądu leży wydanie wyroku, a świadkowie muszą odpowiadać zgodnie z prawdą, aby wyrok był jak najbardziej sprawiedliwy.

Problematyczna może okazać się rola adwokata. To on bowiem staje w obronie klienta, bardzo często nawet w sytuacji, kiedy ten faktycznie uczynił coś złego i stoi przed sądem w słusznej sprawie. Rola adwokata nie sprowadza się jedynie do reprezentowania oskarżonego, do obrony klienta. Bardzo często pełnomocnik oskarżonego dokonuje szeregu innych czynności, takich jak chociażby:

  • Reprezentacja przed organami ścigania i w postępowaniu sądowym,

  • Udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania klienta,

  • Dochodzenia należności odszkodowawczych,

  • Sporządzanie opinii prawnych i pism procesowych.

Adwokat, którego specjalizacją jest prawo karne często występuje nie tylko jako pełnomocnik oskarżonego, ale również jako reprezentant pokrzywdzonego. Rolą adwokata jest często też dbanie o poprawność przeprowadzonych czynności w ramach procesu. Bardzo często zwraca uwagę na to, jak przebiega całe postępowanie dowodowe i sprawdza, czy niczego nie uchybiono.

Czy adwokat jest potrzebny?

Wiele osób zastanawia się, czy udział adwokata jest na pewno potrzebny. Tak naprawdę jest on potrzebny tylko w kilku przypadkach. Musi występować w obronie osoby, która została oskarżona o popełnienie ciężkiej zbrodni, czego przykładem jest zabójstwo. Lekkie przewinienia nie są powodem, by w sprawie uczestniczył adwokat.

Warto mieć na uwadze, że sprawy karne wiążą się z uczestnictwem takich organów, jak chociażby organy ścigania, czyli prokuratura czy policja. Jeśli osoba oskarżona o dany czyn chce być dobrze przygotowana do obrony, powinna wynająć dobrego adwokata.

Fałszywa opinia biegłego

Niezwykle często podczas postępowania sądowego korzysta się z ekspertyzy sądowej. Ekspertyzy sądowe to czynności, które doprowadzają do konkretnej opinii biegłego. Bardzo często konkretna opinia staje się ważnym dowodem w sprawie. Co jednak w sytuacji, kiedy opinia okaże się fałszywa?

Autor fałszywej opinii podlega odpowiedzialności karnej, natomiast sama opinia nie ma przełożenia na rzeczywistość i nie jest brana pod uwagę podczas postępowania. Odpowiedzialność karna takiego biegłego to kwestia tego, czy opinia została przygotowana na formalne polecenie. Jeśli któraś ze stron posłuży się opinią prywatną, nie mieści się ona w żadnym zakresie kryminalizacji i nie zostanie wzięta pod uwagę. Ponadto, taka opinia może mieć znamiona ciężkiego oszustwa sądowego, które również może zostać ukarane.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *