Dzieli ich Wisła… Czy połączy prom?

2017-08-09 12:45:38

Ogromną fetą zakończyło się “Spotkanie Wiślane” w Secyminie n/Wisłą (gm. Leoncin). Społeczność gminy zorganizowała festyn, podczas którego włodarze okolicznych gmin podpisali list intencyjny do marszałka województwa mazowieckiego, w sprawie uruchomienia przeprawy promowej do sąsiedniej miejscowości Wychódźc (gm. Czerwińsk n/Wisłą).

Najstarsi mieszkańcy gminy Leoncin nie pamiętają takich rozmiarów wydarzania, jakie miało miejsce 6 sierpnia w niedzielę, nad Wisłą w gminie Leoncin. Pamiętają jednak statki pasażerskie, które przed II wojną światową kursowały do warszawskich Młocin. Tego typu atrakcję turystyczną chcą wskrzesić organizatorzy; Fundacja “Szerokie Wody” oraz społeczny komitet z Leoncina.

Rok Rzeki Wisły, który ustanowił Marszałek województwa mazowieckiego, był idealną okazją, aby ożywić dawne sentymenty i przy okazji przypomnieć trochę historii. Przed II wojną światową Wisła była dość dobrze zagospodarowaną rzeką, którą pływały statki, bardzo często wypasano też bydło przy brzegu, co zapobiegało ich zarastaniu. Obecnie w Secyminie (gm. Leoncin) znajduje się dzika plaża, a to i też przy niskim stanie wód, nad którą w ciepłe dni przyjeżdżają plażowicze. Jednak poza żółtym piaskiem, nie ma tam innych atrakcji, chyba, że jest się szczęśliwym posiadaczem motorówki albo skutera wodnego. Ten ubogi w atrakcje, ale bogaty w potencjał region, być może już niedługo znów zatętni życiem. Inicjatywą festynu, było bowiem podpisanie listu intencyjnego, przez następujących włodarzy: wójta gminy Leoncin Adama Krawczaka, wójta gminy Brochów Piotra Szymańskiego, wójta gminy Czerwińsk n/Wisłą Marcina Gortata, oraz w imieniu burmistrza Zakroczymia Artura Ciecierskiego, pani sekretarz Agaty Januszewskiej. List podpisał również dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Mirosław Markowski.

Wydarzeniu przyświecały liczne atrakcje, przygotowane przez organizatorów. Największym powodzeniem cieszyła się oczywiście przeprawa flisackimi łódkami na drugi brzeg Wisły, do Wychódźca, gdzie organizatorzy przygotowali dla gości pokaz walk rycerskich, ognisko oraz muzykę taneczną, która bawiła mieszkańców do późnych godzin nocnych. Ponadto, na scenie po stronie Leoncina, wystąpił chór seniorów, śpiewając wiślane szlagiery.

O klimatyczną oprawę zadbali również zaproszeni sygnaliści “Forest Brass” z Lidzbarka, odgrywając na instrumentach melodie i piosenki łowieckie. Licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli z bliska obejrzeć pokaz sokolniczy oraz poznać ptaki drapieżne. O historii regionu i przeprawach przez Wisłę, opowiadał zgromadzonym Jarosław Kondrakiewicz. Najmłodsi nie mogli doczekać się występu gościa specjalnego -Weroniki Bochat, która wykonuje piosenkę “Pół kroku stąd” i podkłada głos w filmie animowanym “Vaiana: skarb oceanu”.

– Jesteśmy bardzo zmęczeni i jednocześnie szczęśliwi, że tak licznie mieszkańcy przybyli na naszą społeczną inicjatywę. To dzięki nim nasze Wiślane Spotkania tak fantastycznie wyglądały. Ponadto, zobaczyliśmy, że idea połączenia dwóch brzegów jest ważna dla nas wszystkich. List intencyjny, który uroczyście został podpisany przez włodarzy naszego regionu bez dalszych działań, będzie-mam nadzieję-pierwszym z wielu jeszcze kroków do tego, by uruchomić prom między Secyminem a Wychódźcem, jesteśmy tego pewni wszyscy – mówił zmęczony, ale szczęśliwy organizator, Daniel Rutkowski. Za inicjatywę i pomysł kciuki mocno trzymają mieszkańcy licząc, że gmina Leoncin zyska atrakcję, której będą jej zazdrościć sąsiednie gminy. Będzie to też ukłon w stronę Władysława Jagiełły, który to ponoć w tym miejscu przeprawiał się z wojskami przez most pontonowy, idąc do walki z krzyżakami pod Grunwald.

Aleksandra Szymańska

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *