Czy dieta wegańska może być pełnowartościowa?

2023-01-05 10:35:06
Pamiętaj, że przejście na wegetarianizm nie daje ci carte blanche do jedzenia wszystkiego, na co masz ochotę – zwłaszcza jeśli próbujesz kontrolować swoją wagę. Jedz dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, ale ogranicz produkty bogate w tłuszcze nasycone, takie jak lody, pełne mleko i ser. I obserwuj, ile jesz w każdym posiłku. Osoby, które próbują schudnąć, z pewnością mogą to zrobić na diecie wegetariańskiej, ale muszą ograniczyć porcje.

Dlaczego warto przejść na weganizm?

Dieta wegańska może być częścią zdrowego stylu życia, jeśli jest odpowiednio zaplanowana i wdrożona. Jak każdy plan żywieniowy ograniczający określone grupy żywności, diety wegańskie mogą nie zawierać niezbędnych składników odżywczych, takich jak białko, wapń, żelazo i witamina B12. Odpowiednio zaplanowana i uzupełniona (w razie potrzeby) dieta wegańska z pewnością może być częścią zdrowego stylu życia. Jednak nie trzeba być na diecie wegańskiej, aby prowadzić zdrowy tryb życia. Odwiedź: http://sprawnefirmy.pl/category/restauracje-i-zywnosc/.

Nie uważałbym diety wegańskiej za zdrowszą niż ta, która zawiera mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Ogólna zasada jest taka, że zdrowa dieta powinna opierać się na różnorodnej kolorowej żywności pochodzenia roślinnego, w tym świeżych warzywach, owocach, roślinach strączkowych, orzechach/nasionach i pełnych ziarnach.

Czy jest ktoś, kto NIE powinien być weganinem?

Rosnące dzieci nie powinny być na diecie wegańskiej ze względu na brak niezbędnych witamin, minerałów i białek potrzebnych tym rosnącym organizmom. Inne indywidualne kwestie należy omówić z pracownikiem służby zdrowia przed rozpoczęciem zmiany diety lub stylu życia. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny spotkać się z zarejestrowanym dietetykiem, aby zoptymalizować spożycie składników odżywczych w tym ważnym okresie wzrostu i rozwoju, aby zapewnić odpowiednią dostawę składników odżywczych.

Wszelkie zmiany diety i stylu życia należy omówić z pracownikiem służby zdrowia. Rozmowa z zarejestrowanym dietetykiem może być ważną okazją do omówienia celów Twojej diety i stylu życia oraz pomóc w ustaleniu odpowiedniego planu żywieniowego dla Ciebie. Pamiętaj, że dieta wegańska nie jest sama w sobie zdrowa – to, co możemy odjąć, to fakt, że włączenie do diety szerokiej gamy produktów pochodzenia roślinnego przy jednoczesnym unikaniu przetworzonej żywności i przetworzonego mięsa jest kluczem do optymalizacji korzyści zdrowotnych – niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na dietę wegańską, czy nie. jedz mięso.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *