CZOSNÓW. Sztab WOŚP w Czosnowie już gotowy
2021-01-22 12:32:19
O innym przebiegu Finału, jego organizacji i przygotowaniach rozmawialiśmy z kierownikiem biblioteki w Czosnowie i wolontariuszką WOŚP, Anną Maliszewską
Red.: Przedstawcie się, kto wchodzi w skład sztabu?
Anna Maliszewska: Szefem 79. Sztabu WOŚP OSP Czosnów jest od początku, czyli od 28 lat Wojtek Frączak, dopinając co roku wszystkie szczegóły, organizuje zespół wolontariuszy, licytacje na allegro, czuwa nad przebiegiem i rozlicza zbiórkę naszego sztabu. W trakcie intensywnej pracy, podczas tych kilku tygodniu bardzo wspiera go żona – Beata. W skład sztabu, oprócz mnie i Marka Chojnackiego – naczelnika OSP Czosnów, wchodzą pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Czosnowie, Ewa Wójcik, Małgorzata Krejner, Wita Topolska. Bardzo mocno wspierają nas inne osoby, mieszkańcy, społecznicy, strażacy, nauczyciele i uczniowie okolicznych szkół, lokalne stowarzyszenia i firmy. Wśród tych, którzy pomagają nam przy organizacji finału, zbieraniu i przekazywaniu fantów na aukcje, przygotowaniu występów artystycznych, atrakcji, zajęć, jest tak wiele osób, że nie sposób wymienić kilku nazwisk, bo nie chciałabym nikogo pominąć. To jest naprawdę niezwykle, jak wiele osób o ogromnym sercu i chęci niesienia pomocy mieszka i pracuje w naszej gminie. Zawsze możemy liczyć na ich zaangażowanie, otwartość, dobrą energię i optymizm.
Red.: Od ilu lat jesteście aktywni podczas Finału?
A.M.: 79. sztab istnieje od 28 lat. Przez ten czas działalność w ramach WOŚP ograniczała się do dużej grupy wolontariuszy i aukcji na allegro. W 2019 r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy finał w remizie OSP w Czosnowie, założyliśmy stronę na facebooku i tym samych sztab stał się bardziej widoczny, nie tylko w przestrzeni wirtualnej, ale lokalnej, gminnej.
Red.: Kto przekazuje wam przedmioty na licytację?
A.M.: Na aukcje internetowe i licytacje podczas finału otrzymujemy mnóstwo gadżetów, pamiątek, prac wykonanych przez artystów, voucherów na usługi, warsztaty czy atrakcje. Dostajemy je od właścicieli firm, mieszkańców gminy Czosnów i powiatu, stowarzyszeń, społeczników, jednym słowem od ludzi, którym bliska jest idea Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja ta wzbudza niesamowitą energię i radość u większości ludzi, każdy chce być jej częścią i chce dorzucić do niej coś od siebie.
Red.: Przez pandemię Finał będzie na pewno inny… W jakiej formie planujecie go zorganizować?
A.M.: W tym roku będzie inaczej, że względu na sytuację na świecie, związaną z wprowadzeniem ograniczeń. Pod szyldem naszego sztabu datki będzie zbierało 97 wolontariuszy. Na allegro mamy już ponad 60 aukcji. Finał zorganizujemy online. 31 stycznia zaprezentują się lokalni artyści, a pomiędzy występami, w dwóch blokach, przeprowadzimy licytacje na żywo. Aby można było sprawnie je przeprowadzić w tym roku, po raz pierwszy założyłam e-skarbonkę, do której zwycięzcy będą wpłacać datki za wylicytowane fanty. Przed publicznością zaprezentuje się Asia Burzyńska, Jolanta Litwin-Sarzyńska, zespół ROCK OR NOT i Panowie M. Wczoraj występy naszych artystów zostały nagrane, a po przygotowaniu materiału filmowego, zaprezentujemy całość 31 stycznia.
Red.: Jak i wpływ ma pandemia na wasze działania?
A.M.: Sytuacja związana z pandemią mocno ogranicza naszą działalność. Po ubiegłorocznym finale, w którym wzięło udział bardzo dużo osób, a przestrzeń w remizie okazała się zbyt mała, planowaliśmy kolejny zorganizować w Szkole Podstawowej w Cząstkowie Maz. i dodatkowo przygotować też drugi finał, w gminie Leoncin. Wzorem sztabu z Łomianek, który objął swym zasięgiem gminę Łomianki i Izabelin, chcieliśmy stworzyć wspólny sztab Czosnów-Leoncin. Jednak nie rezygnujemy i nasze plany przenosimy na 2022 r. 30. Finał – perłowy, zrobimy w obydwu gminach. Będzie się działo! Wiem to, bo znam wiele osób związanych z sąsiednią gminą, ogromnie zaangażowanych, kreatywnych ludzi z niesamowitymi pomysłami. Najlepsze jeszcze przed nami.
Dziękuję za rozmowę.
Marzena Dobraczyńska