CZOSNÓW. Mały zespół z Czosnowa i wielki Finał Orkiestry

2022-02-11 12:33:49

30. finał Orkiestry Świątecznej Pomocy dla gminy Czosnów to był czas szczególny. Jak zwykle wolontariusze zaangażowani w to wydarzenie mieli ręce pełne roboty. I jak zwykle ten mały zespół przygotował szczególne wydarzenie


Nam o organizacji Finału opowiedziała dyrektor Biblioteki w Czosnowie Anna Maliszewska, która już 4 rok z rzędu angażuje się w to wydarzenie.

Co w tym roku wyróżniało Pani zdaniem czosnowski finał?
30. finał WOŚP zorganizowaliśmy w takiej formie, jak w zeszłym roku, a nasze działania skupiły się wokół pozyskania jak największej liczby wolontariuszy i darczyńców. Mieliśmy 120 wolontariuszy, ponad 50 darczyńców, 31 puszek stacjonarnych. Przekazane przedmioty, pamiątki czy vouchery wystawiliśmy na aukcje naszego sztabu na allegro oraz na licytacje online na facebooku, które w tym roku poprowadzili Dawid Dziaduś i Jakub Janik. Tylko na allegro mieliśmy 112 aukcji, on-line planowaliśmy ponad 50, wyszło dużo więcej, a licytacje zakończyły się po 23.00. Do organizacji podchodzimy „matematycznie”, tzn., aby zebrać jak najwięcej datków na WOŚP, a to jest nasz wspólny, główny cel, staramy się mieć jak największą liczbę wolontariuszy, puszek, aukcji. To wszystko składa się na końcowy wynik, który w tym roku będzie sześciocyfrowy.

Czy wydarzenie było tylko online? Jeśli tak, to czy brakowało Wam kontaktu z darczyńcami?
Tak, w tym roku zrezygnowaliśmy z imprezy stacjonarnej, ze względu na dużą liczbę zachorowań. W połowie stycznia nagraliśmy krótkie występy lokalnych artystów. W pierwszym filmiku podsumowaliśmy tegoroczny Przegląd Kolęd i Pastorałek, następnie pokazaliśmy dwie sceny z występu pt. „Pchła Szachrajka”, który przygotowujemy w ramach koła dramatycznego działającego przy bibliotece. Zaprezentowaliśmy, też występ Julii Szymańskiej, naszej utalentowanej mieszkanki oraz znanego już z poprzednich finałów i wielu projektów młodzieżowego zespołu „Rock or Not”. Przygotowane nagrania zostały udostępnione w dniu finału na naszym profilu na facebook`u WOŚP Czosnów, pomiędzy licytacjami online.
Kontaktu z darczyńcami nie zastąpi nawet najlepiej przygotowana relacja na żywo. Mam nadzieję, graniczącą nawet z pewnością, że 31. Finał wynagrodzi nam wszystkim te dwa lata ograniczeń. Muszę jednak przyznać, że i tak było bardzo dużo emocji, wzruszeń i radości. Takich przeżyć można doznać włączając się m.in. w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jesteście bardzo aktywnie na co dzień. Czy przygotowanie takiego finału jest pracochłonne i kiedy już zaczynacie planować jak uatrakcyjnić kolejny Finał, żeby przyciągnąć darczyńców?
Nic samo się nie zrobi, finał WOŚP też. Jak każde wydarzenie, wymaga wiele pracy i wielokierunkowego działania. Poszukiwania darczyńców, sponsorów rozpoczynamy już na początku listopada, nabór wolontariuszy od połowy listopada, na początku grudnia umieszczamy pierwsze aukcje na allegro. Wtedy też rodzą się się pomysły, zgłaszają się osoby gotowe do współpracy i wsparcia finału. W zasadzie pierwsze propozycje na kolejny finał pojawiają się zaraz po zakończeniu poprzedniego, niejako jest to podsumowanie i wyciągnięcie wniosków z podjętych działań. Tak też stało się i tym razem. Intensywnie myślimy i pomału planujemy 31. finał.
Już teraz rozpoczynamy prace jako 79. sztab OSP Czosnów – WOŚP Czosnów-Leoncin. Stało się to bardzo naturalnie, gdyż 10 puszek stacjonarnych zlokalizowanych zostało na terenie gminy Leoncin, kilku wolontariuszy z niej pochodzi, a nasz szef sztabu od kilku lat jest też mieszkańcem gminy Leoncin. W przyszłym roku chcemy zorganizować dodatkową imprezę w Leoncinie.

Jaka aukcja zaskoczyła Panią najbardziej?
Aukcji, które mnie zaskoczyły było naprawdę dużo. Sprzedaliśmy koszulki za ponad 400 zł., obrazy namalowane przez uczniów SP w Łomnie, za ok. 200 zł każdy, czy choćby gadżety z logo WOŚP za kilkaset złotych każdy. Najdroższe okazało się złote serduszko z drugiego finału, za 6600 zł., przekazane przez p. Magdalenę Cieślak, mieszkankę gminy Czosnów. Jednak dla nas liczy się każda złotówka, i nawet najmniejszy przedmiot, najdrobniejsza rzecz przekazana na licytacje świadczy o wielkim sercu darczyńców i chęci włączenia się do organizacji finału.

Czy e-skarbonka była Wasza wspólna z OSP Czosnów?
WOŚP Czosnów to 79. Sztab OSP Czosnów, który istnieje i działa nieprzerwanie od 1994 roku. Od początku, czyli od 29 lata szefem sztabu jest Wojtek Frączak. Do 2018 roku działalność ograniczała się do wolontariuszy i aukcji na allegro. Od 2019 r. Biblioteka w Czosnowie rozpoczęła organizowanie finałów i promowanie działań sztabu.
Proszę w liczbach podsumować 30. Finał i pochwalić się wynikiem!
Aukcje na allegro zakończyły się 5 lutego, dlatego ostateczną kwotę poznamy po zaksięgowaniu wszystkich przelewów. Na dzień 1.02.2022 roku zebrana kwota 79. sztabu OSP Czosnów, czyli e-skarbonka, allegro, wolontariusze, puszki stacjonarne to 105 860,39 zł.
Dziękuję wszystkim, którzy pracowali na nasz wspólny wynik, wolontariuszom, właścicielom sklepów, punktów w których ustawione zostały puszki stacjonarne, darczyńcom, Harcerstwu z Gminy Czosnów.
Dziękuję Media Projekt i Leszkowi Gizińskiemu za nagranie, przygotowanie i udostępnienie filmów z występami, Magdalenie Godlewskiej za zapowiadanie występów i aukcji, Dawidowi Dziadusiowi i Jakubowi Janikowi za prowadzenie licytacji, Tomkowi Wojtczukowi za obsługę techniczną występów. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym głównym partnerom: firmie LEGALINGO, APLOQ Translations oraz Stowarzyszeniu „Między Wisłą a Kampinosem” za wparcie 79. Sztabu. No i do zobaczenia za rok!

Rozmawiała: Marzena Dobraczyńska,
fot. WOŚP Czosnów,
KLUB Wolontariusza KWIAT Pomocy

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *