Czego można się uczyć na komputerze

2018-02-01 12:55:34

W dobie dzisiejszych czasów komputer znajduje się praktycznie w każdym domu. Gdyby zadać powyższe pytanie grupie młodych ludzi w wieku szkolnym, z pewnością wielu z nich odpowiedziałoby w pierwszym odruchu, iż komputer służy im głównie do gier, aktywności na portalach społecznościowych i wreszcie do nauki poprzez pozyskiwanie różnego rodzaju informacji wyszukanych w internecie. I to jest meritum sprawy – nauka dzięki danym zdobytym w sieci.

 

Można określić komputer, a ściślej rzecz ujmując internet, jako okno na świat, a ogrom informacji z niego pozyskanych na każdy temat jest niezwykle przydatny (przeczytaj czym dokładnie jest komputer pod adresem – http://jaki-komputer.pl/co-to-jest-komputer/). Nie ma chyba takiego tematu, na który nie można by było znaleźć w internecie żadnych treści. Warto poznawać świat, przeglądając zdjęcia, filmy z miejsc, do których z różnych względów nie możemy dotrzeć fizycznie. Dzięki encyklopediom multimedialnym znajdziemy odpowiedzi na wiele interesujących nas zagadnień. Dużym plusem jest również możliwość nauki języków obcych poprzez programy i aplikacje do tego stworzone. Jednym słowem komputer, internet to kopalnia wiedzy. Jednakże należy zwrócić uwagę na to, aby nieświadomie nie przyswajać fałszywych informacji i błędnych odpowiedzi, gdyż internet gromadzi również mnóstwo różnych całkiem bezużytecznych treści.

Rola edukacyjna komputera to również nauka poprawnej pisowni, gramatyki, stosowania marginesów, akapitów poprzez poznanie programu Word. Program ten ma funkcję podkreślania błędów, co pozwala na wskazanie osobie piszącej błędów i niejako wymusza ich poprawę. Właśnie w taki sposób utrwala się poprawna pisownia. Z kolei inny program, którym jest Excel, uczy formuł, tworzenia tabel oraz wykresów, jako wizualizacji danych. Ww. umiejętności nabywane są już na poziomie szkoły podstawowej.

A co z młodszymi dziećmi w wieku przedszkolnym?

Otóż kilkuletnie dzieci są w stanie posługiwać się programami do nauki rysowania, malowania, poznawania figur geometrycznych, czy też mieszania kolorów. Aktualnie jest bardzo dużo gier dla najmłodszych, które w przyjemny, zachęcający sposób poprzez zabawę uczą podstaw pisania, czytania, liczenia, logicznego myślenia oraz języków obcych. Ponadto są również gry zręcznościowe, które uczą podzielności uwagi oraz gry strategiczne, które z kolei kształtują umiejętność układania planów i analizowania różnych rozwiązań.

Prawda jest taka, iż dzieci bardzo chętnie korzystają z możliwości, jakie daje komputer, więc jeśli mają udostępnione odpowiednie dla swojego wieku aplikacje i gry to mogą być one źródłem nowych umiejętności.

Komputer a praca

W dzisiejszych czasach na wielu stanowiskach jest wymagana znajomość obsługi komputera, więc warto zainwestować swój czas w dokształcanie się w tym zakresie. Programy do przygotowywania prezentacji komputerowych (np. Power Point) poprzez opracowanie slajdów, umożliwiają w barwny, interesujący sposób zaprezentować daną treść, a co za tym idzie uatrakcyjniają przekazywane informacje. Zdecydowanie umiejętność korzystania z ww. programów jest atutem na wielu stanowiskach pracy.

Umiejętność programowania

Warto zacząć naukę programowania komputerowego już od najmłodszych lat, ponieważ dzieci fantastycznie przyswajają wiedzę. Biorąc pod uwagę fakt, iż funkcjonujemy w czasach, gdzie komputery, laptopy czy smartfony są praktycznie na wyciągnięcie ręki, to dzieci są obyte z tymi urządzeniami i nauka podstaw programowania nie jest dla nich czymś niezwykle trudnym. Na rynku jest coraz więcej narzędzi, takich jak np. gry, które poprzez zabawę uczą kodowania, rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Młody człowiek, gdy stworzy coś własnego, kody dzięki którym będzie mógł się poruszać, budować itp., z pewnością z satysfakcją i zaangażowaniem będzie zgłębiał tajniki programowania. Taka wiedza na pewno bardzo mu się przyda w dorosłym życiu,ponieważ nie chodzi tylko o samo kodowanie, ale również o kształtowanie samodyscypliny i wytrwałości w dążeniu do celu.

Oczywiście nauki kodowania możemy się podjąć w każdym wieku, wystarczy tylko chcieć (jak znajleźc dobre kursy komputerowe – http://jaki-komputer.pl/kursy-komputerowe/).

W internecie jest dostępnych wiele różnych kursów do pobrania za darmo, dzięki którym można pozyskać podstawową wiedzę w powyższym temacie. Tworzenie prostych stron internetowych nie będzie wówczas problemem.

Podsumowując, komputer umożliwia nabycie wielu umiejętności, takich jak wyszukiwanie praktycznej, właściwej wiedzy na dany temat wśród miliona dostępnych informacji, poprzez odpowiednie programy uczy zasad poprawnej pisowni, języków obcych, programowania i wielu innych rzeczy, o której było już wcześniej wspomniane. Mamy możliwość życia w czasach, gdzie technologia bardzo szybko się rozwija i szkoda by było z niej nie korzystać. Komputery są wspaniałym wynalazkiem i odpowiednio wykorzystane stają się ogromnym źródłem wiedzy dla użytkownika.

Jak wybrać komputer dla gracza – http://jaki-komputer.pl/jaki-komputer-dla-gracza/

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *