Co robić, jeśli znajdziemy niewybuch?

2017-09-01 9:26:42

Spacer po lesie, budowa domku, bloku, osiedla czy porządkowanie działki mogą się okazać bardzo niebezpieczne. W trakcie prac natrafić bowiem można na nietypowe i niebezpieczne znalezisko. Co wówczas zrobić? Jak się zachować?

Szczególnie w lasach, będących w przeszłości areną wojennych potyczek, zamiast owoców leśnego runa, można znaleźć powojenne, niebezpieczne przedmioty. Ziemia co jakiś czas odsłania różnego rodzaju miny, granaty, pociski i naboje artyleryjskie lub karabinowe, czy inny zawierający resztki materiałów wybuchowych złom.

Podobnie podczas wykopów związanych z procesem budowlanym. W pozornie bezpiecznym miejscu można znaleźć ciągle niebezpieczne niewybuchy lub niewypały.

Zabezpieczanie ich „na własną rękę” jest postępowaniem niebezpiecznym. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż w skorodowanym opakowaniu może znajdować się odporny na warunki atmosferyczne, niezależny od daty produkcji, niebezpieczny i ciągle zdatny do użytku ładunek wybuchowy. Przemieszczanie znaleziska bywa bardzo ryzykowne, ponieważ niewłaściwe postępowanie może doprowadzić do zainicjowania eksplozji.

W przypadku odkrycia niewybuchu lub niewypału czy innego, wzbudzającego nasze podejrzenia przedmiotu, należy niezwłocznie powiadomić policję. Jeżeli mamy możliwość, można w widoczny sposób oznaczyć miejsce znaleziska i odseparować je od osób postronnych do przyjazdu patrolu policji. Niepohamowana ciekawość może okazać się śmiertelnie niebezpieczna.

TH/KPP w NDM/Fot. 2mpsap.wp.mil.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *