Facebook

Buty, narty i wiązania

2019-06-13 1:15:35
Jaka jest różnica między sprzętem do jazdy klasycznej, a tym do freeride’u? Zdecydowanie znaczna! Narty do klasycznej jazdy są węższe i dłuższe, wiązania sztywne i nie dające możliwości ruszania stopą, a buty dopasowane, ale nie dające takich możliwości ruchowych jak te do freeride’u. Dopasowanie odpowiedniego sprzętu do jazdy to podstawa, od której zależy bezpieczeństwo nie tylko zjeżdżającego, ale i osób, które może spotkać na swojej drodze.

 

Narty

Najbardziej uniwersalne narty do jazdy freeride będą ważyły nieco ponad 1 kilogram sztuka, będą miały promień skrętu około 14 – 20 metrów, ich długość będzie wynosiła zdecydowanie mniej niż przy wersji zjazdowej, a ich szerokość w najwęższym miejscu będzie mieć około 7 centymetrów, a w najszerszym około 10 centymetrów.

Wiązania

Buty narciarskie freeride powinny być dopasowane do nart idealnie dobranymi wiązaniami, które powinny umożliwiać im odpowiednią ruchomość. Wiązania te mogą łączyć buty z nartami systemem PIN, który oznacza łączenia na bolce z przodu i z tyłu buta lub systemem ruchomej platformy, które pozwala też na wpinanie butów do jazdy tradycyjnej.

Buty

Buty freeride powinny posiadać antypoślizgową, elastyczną podeszwę Vibram. Ich skorupa powinna być wykonana z wytrzymałego, usztywnianego po bokach tworzywa zapewniającego idealne dopasowanie do stopy. System zapięć powinien umożliwić łatwe dopasowanie do stopy, a dodatkowe zabezpieczenie powinno zapewnić brak ryzyka niechcianego odpięcia. Buty powinny mieć możliwość dopasowania stopnia sztywności, a ponadto powinny umożliwiać ruch kostki przynajmniej w 50-60 stopniach. Dodatkowy system w połączeniu z wiązaniami powinien umożliwiać jednym płynnym ruchem przejście z wersji ski na wersję walk. Indywidualne dopasowanie sprzętu narciarskiego jest niezwykle istotne dla każdej osoby podejmującej się zjazdów. Warto jest wybrać się ze swoim sprzętem do serwisu, w którym obsługa profesjonalnie zajmie się sprzętem idealnie dopasowując go zarówno do stopy właściciela, jak i do siebie nawzajem.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…