Bohaterowie dwóch wojen

2016-05-19 9:12:20

W niedzielę 15 maja w Nasielsku miała miejsce patriotyczna uroczystość poświęcona bohaterskim żołnierzom dwóch wojen – tej z 1920 r. i wojny polsko-niemieckiej z 1939 roku.

Rada Miejska w Nasielsku podjęła uchwałę o nadaniu skwerowi przy “Baszcie” imienia kpt. Antoniego Sochaczewskiego. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpił Artur Nojbert – moderator fejsbukowego profilu Dawny Nasielsk. Inicjatywa bardzo spodobała się Tomaszowi Krasoniowi, który jest obecnie współredaktorem tego profilu. Panowie postanowili umieścić na skwerze tablicę upamiętniającą kpt. Antoniego Sochaczewskiego oraz drugiego nasielskiego kawalera Krzyża Virtuti Militari – starszego sierżanta Pawła Kapustę. Tablicę ufundował mieszkający od 25 lat w Bostonie Tomasz Krasoń.
Niedzielna uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w nasielskim kościele parafialnym, odprawioną w ceremoniale wojskowym z udziałem militarnej grupy rekonstrukcyjnej z Pułtuska, kultywującej pamięć 13 pp i nasielskich ponadgimnazjalnych klas wojskowych, chóru parafialnego w Nasielsku i orkiestry prowadzonej przez organistkę panią Joannę Ostaszewską. Mszę św. celebrował proboszcz nasielskiej parafii ks. kan. Tadeusz Pepłoński.
Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali przez miasto na skwer kpt. Antoniego Sochaczewskiego. Tomasz Krasoń przybliżył sylwetki bohaterów. Wiedzą o swoich dziadkach podzielili się też wnukowie obydwu bohaterskich żołnierzy. Prawnuczek st. sierż. Pawła Kapusty zaprezentował medale pradziadka, którymi ten za życia nie bardzo mógł się chwalić.
W dalszej części uroczystości nastąpiło odsłonięcie tablicy, jej poświęcenie i złożenie kwiatów. Wiązankę złożyła starosta Magdalena Biernacka i burmistrz Nasielska – Bogdan Ruszkowski.
Po zakończeniu uroczystości uczestnicy mieli możność wpisania się do Księgi Pamiątkowej. W przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości – oprócz Tomasza Krasonia i Artura Norberta – znaczący udział miał Krzysztof Turek działający w pułtuskiej grupie rekonstrukcyjnej.

Andrzej Zawadzki/Fot. Tomasz Zawadzki

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *