Facebook
Biblioteka na miarę naszych czasów

2022-11-21 5:32:37

Na terenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim, oficjalnie otwarto Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie. Jest to jedna z pierwszych placówek bibliotek pedagogicznych na Mazowszu wyposażona na miarę XXI wieku

W oficjalnym otwarciu (10.11. br.) uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu, miasta, dyrekcja PBW, przyjaciele i sympatycy nowodworskiej placówki.

– Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Dworze istnieje od blisko siedemdziesięciu lat. Dziś zyskała godne miejsce, które w komfortowy sposób pozwoli korzystać z naszych księgozbiorów i mamy nadzieje podniesie poziom czytelnictwa i ułatwi pedagogom ich codzienną pracę z młodzieżą – powiedziała Agnieszka Sokołowska, kierownik filii.

W księgozbiorze biblioteki znajduję się ponad 30 tys. publikacji z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii oraz innych dyscyplin nauk humanistycznych i społecznych. Ponadto czasopisma fachowe, możliwość korzystania z systemu IBUK Libra (największej internetowej wypożyczalni online w Polsce) oraz dostęp do cyfrowej wypożyczalni Academica (możliwość korzystania ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej).

Od lat Biblioteka Pedagogiczna tworzy sieć współpracy i samokształcenia dla nauczycieli-bibliotekarzy, jest organizatorem konferencji i warsztatów metodycznych, prowadzi zajęcia edukacyjne dla uczniów, organizuje konkursy czytelnicze, spotkania autorskie, wystawy.

– Nasza filia została zaprojektowana w ten sposób, by każdy czytelnik miał wolny dostęp do ponad 30-to tysięcznego księgozbioru. Można swobodnie spacerować między półkami i wybierać dla siebie interesujące pozycje. Poza tym posiadamy stanowiska internetowe z szybkimi łączami, gdzie można skorzystać ze zbiorów cyfrowych, nagrać na własne nośniki potrzebne publikacje czy też zeskanować i wydrukować potrzebne materiały czy pomoce naukowe – dodaje A. Sokołowska.

Pomieszczenie biblioteki znajduje się na parterze Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Paderewskiego. W środku znajduję się recepcja, kącik dla najmłodszych, mała czytelnia, pokój socjalny, toaleta. Biblioteka jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych.

Nie trzeba być pedagogiem by zostać czytelnikiem. Każdy po wyrobieniu karty bibliotecznej może korzystać ze zbiorów biblioteki. Szczegóły dot. godzin otwarcia i wszelkie aktualności znajdują się na stronie internetowej www.pbw.waw.pl

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *