Bezpieczna wyprawa do lasu na grzyby

2020-10-14 1:08:19
Sezon grzybowy to czas, który można spędzić naprawdę przyjemnie. Zbieranie grzybów to zarówno relaks, jak i szansa na kontakt z przyrodą.

 

Jednak żeby czas ten był w pełni bezpieczny, należy trzymać się kilku zasad, które sprawią, że po zbiorach będzie można spokojnie i bezpiecznie wrócić do domu.

Jak zachować się w lesie podczas zbiorów?

Lasy to naprawdę piękne i urokliwe miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli ktoś często nie przebywa w danym lesie, to może to być również dla niego nieco niebezpieczne miejsce. Wybierając się na grzyby, wiele osób wybiera nowe miejsca, które polecane są przez znajomych, czy Internautów. Co należy zrobić, gdy idzie się zbierać grzyby w nowym miejscu?

  1. Zabierz ze sobą osobę towarzyszącą – w grupie zawsze jest raźniej. Nawet jeśli na zbieranie grzybów wybierają się tylko dwie osoby, to i tak jest to już bezpieczniejsze rozwiązanie, niż samodzielna wyprawa. Można pilnować się wzajemnie i w razie potrzeby okazać pomoc. Las to miejsce, w którym może zdarzyć się wszystko, a pomoc z zewnątrz wcale tak szybko nie nadejdzie.
  2. Powiadom kogoś, że idziesz na grzyby do tego lasu – niezależnie od tego, czy ktoś wybiera się do lasu samotnie, czy też z jakimś towarzyszem, to i tak warto powiadomić o tym jakąś osobę postronną. Wtedy będzie ona dobrze wiedzieć, że jeśli ktoś nie zjawi się po kilkunastu godzinach, to znaczy, że mogło stać się coś złego. Jeśli natomiast nikt nie zostanie poinformowany, to tak naprawdę może minąć jeszcze wiele długich godzin, zanim ktoś w ogóle zorientuje się, że danych osób nie ma, a zanim wszyscy zorientują się, że zaginieni poszli na grzyby, może minąć jeszcze więcej czasu.
  3. Trzymaj się blisko ścieżek – Nawet jeśli ktoś zapuści się daleko w las, to najlepiej jest cały czas krążyć wokół wytyczonych przez leśniczych ścieżek i leśnych dróg. W takich miejscach również można znaleźć wiele grzybów, natomiast w razie stracenia orientacji, najlepszych rozwiązaniem, żeby znaleźć jakiś punkt orientacyjny, będzie po prostu pójście wzdłuż danej ścieżki.
  4. Postaraj się zapamiętać, z której strony jest główna droga – zawsze należy przed wejściem do lasu dobrze rozejrzeć się dookoła, zapamiętać, gdzie znajduje się główna droga, jak wygląda okoliczny las, czy może są jakieś punkty charakterystyczne. Idąc w głąb lasu przy ruchliwej drodze, można również nasłuchiwać, skąd dobiega głos jeżdżących aut. Czasem zmysły mogą zmylić, jednak w takiej sytuacji ich odpowiednie wykorzystanie będzie bardzo pomocne.
  5. Skorzystaj z lokalizatora – jednym z najlepszych rozwiązań, jest skorzystanie ze specjalnego lokalizatora, który może zostać przyczepiony do kurtki, włożony do kieszeni, czy też plecaka. Gdy osoba z takim lokalizatorem się zgubi, to jej odnalezienie będzie naprawdę nikłym problemem. Takie nowoczesne urządzenia potrafią wskazać lokalizację osoby nawet z dokładnością do kilkunastu metrów, co dla ratowników jest doprowadzeniem praktycznie prosto do osoby poszukiwanej. Nigdy nie wiadomo, co może się stać. Złamanie nogi, skręcenie kostki, ugryzienie, czy inne zagrożenia, to naprawdę coś, czego zawsze warto się spodziewać dla własnego bezpieczeństwa i ostrożności, dlatego taki lokalizator jest bardzo przydatny.

Wycieczki do lasu, szczególnie nieznajomego, naprawdę nie są w pełni bezpieczne. Dlatego osoby, które decydują się na takie wyprawy, powinny najpierw dobrze się do nich przygotować i poczynić pewne kroki, które zwiększą bezpieczeństwo. Naprawdę niewiele trzeba, by wycieczka do lasu była spokojna, ale i bezpieczna i beztroska.

Autor publikacji
Artykuł został napisany przez producenta NotiOne oferującego mini lokalizatory bluetooth.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *