Będziemy jeździć jak Flinstonowie
2016-05-19 9:46:21
Wspierają innych, dają im dom, wyciągają z uzależnienia alkoholowego, pomagają się usamodzielnić. Teraz sami wsparcia potrzebują. Nie tylko finansowego.
Stowarzyszenie Antidotum od 14 lat zajmuje się osobami bezdomnymi i uzależnionymi, prowadząc Dom Terapii i Readaptacji Społecznej. Trafiają tu także rodziny z dziećmi, których nie oszczędził los.
Od pewnego czasu ośrodek jest w złej kondycji finansowej i potrzebuje wsparcia. Duży wpływ miała zima, trzeba było kupić węgiel na ogrzanie budynków, powstało zadłużenie za zakup opału.
– Dodatkowo nie otrzymaliśmy dofinansowania z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na prowadzenie naszej działalności, dostały tylko duże organizacje kościelne. Jedzenia dzięki Bogu nie brak, ale długi zostały – mówi prezes Stowarzyszenia, Agata Pietras. – Sypie nam się też samochód, niedługo będziemy “jeździć” jak Flinstonowie, bo odpadnie nam podwozie – mówi półżartem A. Pietras. – Chciałabym też bardzo jakieś chałupnictwo, żebyśmy mogli sami na siebie zarabiać.
Mieszkańcy Domu mają duży potencjał. Niektórzy są artystami, mają talent, działają. W opinii publicznej bezdomni uchodzą za ludzi z marginesu, “patologię”, a przecież bezdomność nie patrzy na wykształcenie czy miejsce urodzenia.
– Nasz powiat ma powód do dumy, mając taką nowatorską placówkę. Mamy ciekawy autorski program, specjalistów, którzy świadczą profesjonalną pomoc mieszkańcom Domu. Ludzie u nas wychodzą z uzależnienia, nie piją, pracują, zakładają rodziny. Nie są to tłumy, ale uważam, że warto walczyć o każdego człowieka. Jesteśmy cenni i nie tylko warto nas wspomagać, ale można się chwalić naszą placówką wśród innych gmin i miast.
Stowarzyszenie i mieszkańcy Domu szukają sponsorów, darczyńców, ludzi o dobrym sercu gotowych wesprzeć placówkę. Priorytetem jest spłacenie długów i zabezpieczenie na tegoroczną zimę.
– Trzeba nas po prostu ratować, nie przeżyjemy bez pomocy ludzi. Po zimowym apelu otrzymaliśmy ogromne wsparcie od mieszkańców z Nowego Dworu, Zakroczymia, Pomiechówka, dzięki czemu kupiliśmy węgiel – mówi A. Pietras. – Liczymy, że i tym razem nas wspomogą.
Kilka osób szuka także pracy. Są to osoby, które przeszły już terapię w ośrodku, które się usamodzielniają, chcą żyć na własny rachunek.
– Mamy socjoterapeutę, który szuka pracy z trudnymi dziećmi, mamy informatyka poszukującego pracy w zawodzie, mamy też osoby szukające pracy fizycznej, np. na stanowisku magazyniera z obsługą komputera – mówi prezes Stowarzyszenia Antidotum.
W imieniu mieszkańców Domu informujemy, że osoby, które zechciałyby pomóc, mogą dokonać wpłaty na konto: Bank PKO BP nr 27 1020 1026 0000 1102 0248 6215
Nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Antidotum Janowo 42 05-180 Pomiechówek
Anna Cichocka