Alkohol w ciastach – jak działa, kiedy dodawać?

2017-02-20 10:31:16

Czy przygotowując ciasto z przepisu, który mówi o dodawaniu mocnego alkoholu, zastanawiałaś się kiedykolwiek, czy takim wypiekiem można się upić? Co, poza smakiem, daje stosowanie alkoholu w słodkich wypiekach?

 

To, jakie działanie ma alkohol dodany do deseru, zależy od momentu, w którym dodasz trunek – jeśli przed pieczeniem, podczas obróbki termicznej alkohol straci swoje właściwości związane z „procentami”. Jednak jeśli np. nasączysz alkoholem gotowy biszkopt, trunek zachowa swoją moc.

Jak dodaje się alkohol do ciast?

Różne rodzaje alkoholu aromatyzują ciasto na wiele sposobów. Jego zadaniem jest także przełamać mdły smak np. w przypadku masy maślanej. Alkohol podkręca smak i dodaje nieco ostrości, a jeśli jest smakowy – pozostawia posmak, np. rumu czy słodkiego likieru. Alkohol można dodać do ciasta przed pieczeniem lub użyć go do przygotowania ponczu, którym następnie nasącza się biszkopt (najczęściej jest to słodka herbata z odrobiną wódki). Alkohol występuje też w popularnych deserach, takich jak tiramisu. Dodaje się go do różnego rodzaju mas, kremów, a nawet gotuje się w nim owoce, które potem zostają dodane do ciasta.

Kto nie może jeść ciasta z alkoholem?

To zależy, jak deser został przygotowany. Jeśli alkohol dodany jest przed pieczeniem, w cieście pozostaje tylko smak i aromat, a „procenty” wyparują pod wpływem wysokiej temperatury. Takie wypieki mogą jeść kobiety w ciąży, dzieci oraz kierowcy. Poza tym w ciastach alkoholu jest zwykle niewiele – w większości przepisów podaje się np. 1-2 kieliszki na całą blachę ciasta. W jednym kawałku alkoholu jest więc znikoma ilość.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku deserów na zimno oraz alkoholu, który nie został poddany obróbce cieplnej. W takim przypadku spożycie dużej ilości kremu z mocnym alkoholem (wódką, spirytusem) zdecydowanie nie jest wskazane dla kobiet w ciąży, kierowców czy dzieci. Jeśli nie należysz do grupy wymienionych osób, możesz zrobić test – pół godziny po zjedzeniu deseru dmuchnij w alkomat i zobacz, czy wykaże on więcej niż 0 promili. Jeśli deserowi towarzyszył drink, kawa z whisky czy herbata rumem, a może mocniejszy napój, możesz także wypróbować wirtualny alkomat, który oblicza wynik na podstawie podanych przez Ciebie danych.

Najpopularniejsze ciasta z alkoholem

Jeśli jesteś w ciąży lub prowadzisz samochód, przed zjedzeniem deseru upewnij się, w jaki sposób dodano do niego alkohol – czy przed pieczeniem, czy już po. Jeśli to domowe ciasto, po prostu zapytaj osobę, która je przygotowała. Jeśli ciasto jest kupione, lepiej nie ryzykuj, gdyż nie masz stuprocentowej pewności. Jakie ciasta najczęściej zawierają alkohol? Poznasz to przede wszystkim po smaku, ale nie zawsze tak jest – czasem może on być ledwo wyczuwalny.

Alkohol mogą zawierać wszelkie ciasta biszkoptowe oraz z masą na bazie masła czy margaryny. Zadaniem alkoholu w takim przypadku jest nasączenie biszkoptu oraz przełamanie mdłego smaku kremu. Alkohol może się znaleźć także w ciastach z galaretką, wszelkich deserach o smaku kawowym czy owocowym, do których pasują słodkie likiery. Niektórzy dodają nieco spirytusu także do słodkości, takich jak domowe pączki czy tradycyjny blok czekoladowy.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *