5 kroków, które warto wykonać przed złożeniem wniosku kredytowego w banku

2019-09-03 10:14:57
Każdy kredyt to ogromne zobowiązanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Dla jednych będzie to oznaczało weryfikację domowego budżetu, natomiast dla innych: ubranie garnituru przed wyjściem do banku. Dzisiaj podpowiadamy, co warto zrobić przed złożeniem wniosku kredytowego i w jaki sposób się do tego przygotować.

1. Wstrzymaj się ze… złożeniem wniosku

Przedwczesne złożenie wniosku kredytowego to nie tylko strata czasu, ale też ryzyko obniżenia scoringu w BIK. To ostatnie może być o tyle problematyczne, że nawet jeśli nie zdecydujemy się na kredyt na proponowanych przez bank warunkach, to przy następnej okazji mamy mniejsze szanse na uzyskanie pożyczki. Dlaczego tak się dzieje? Analitycy bankowi, aby móc określić zdolność kredytową klienta, wysyłają zapytanie kredytowe do BIK. A każde takie zapytanie jest czynnikiem obniżającym wspomnianą zdolność. Jeśli więc nie masz zupełnej pewności, że dostaniesz upragniony kredyt, pozostaw złożenie wniosku na później!

2. Zastanów się, ile tak naprawdę pieniędzy potrzebujesz

Kredyty to całkiem drogie produkty finansowe, których koszt rośnie razem z pożyczaną kwotą pieniędzy. Z ekonomicznego punktu widzenia najkorzystniejsze będzie wzięcie na siebie zobowiązania opiewającego na jak najmniejszą kwotę. Z tego powodu sugerujemy dokładnie przeanalizować swoją sytuację – być może znajdziesz szansę, która pozwoli ci obniżyć kwotę, którą musisz pożyczyć?

3. Oceń swoje aktualne możliwości finansowe

Kolejną kwestią będzie oszacowanie własnych możliwości finansowych. Niekiedy nawet mając zdolność kredytową, nie można sobie pozwolić na komfortowe życie po wzięciu na siebie zobowiązania. O ile w przypadku krótkoterminowych kredytów nie będzie to aż tak wielkim problemem, to gdy chodzi nam po głowie wieloletni kredyt hipoteczny, sytuacja może nie być tak kolorowa. Czy warto zostać kredytobiorcą kosztem normalnego życia na co dzień?

4. Skorzystaj z kalkulatora kredytowego online

Kalkulatory kredytowe online to sprytne narzędzia, które pozwalają obliczyć wiele istotnych kwestii dotyczących pożyczki bez konieczności wychodzenia z domu. Tak w zasadzie stanowią one pewnego rodzaju symulację kredytu, która pozwala obliczyć na przykład wysokość rat, zdolność kredytową czy całkowity koszt kredytu. Chociaż aplikacje te nie są bezbłędne, to mogą stanowić trafną wskazówkę co do możliwości Twojego portfela.

5. Sprawdź w porównywarkach kredytów, jak wygląda obecna sytuacja na rynku

Kolejnym sposobem na rozjaśnienie kilku kwestii związanych z kredytami, jest skorzystanie z porównywarek warunków kredytowych dostępnych w różnych instytucjach. Wypełniając krótki formularz z danymi dotyczącymi planowanego kredytu, aplikacja zbiera w jednym miejscu oferty wszystkich banków w formie rankingu, który jasno pokazuje, która propozycja będzie najkorzystniejsza. Dzięki aplikacji możliwe jest więc zaoszczędzenie nie tylko czasu, ale też pieniędzy.

Partner artykułu: Expander

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *