Żłobek będzie, ale skromny

2016-06-23 10:49:48

1 września rozpocznie działalność jedyny w Nowym Dworze publiczny żłobek. Placówka, która będzie częścią Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy, przyjmie tylko 24 dzieci.

Żłobek będzie miał swoją siedzibę w nowej części budynku Publicznego Przedszkola nr 4 przy ul. 29 listopada. Tegoroczna rekrutacja zostanie przeprowadzona w dniach 8-19 sierpnia. Nieznane są jeszcze kryteria, które będą decydować o przydziale miejsca. Wiadomo natomiast, że dziecko, które raz zostanie przyjęte do żłobka, nie będzie musiało podchodzić do rekrutacji w następnych latach.
O utworzeniu żłobka rozmawiali w minionym tygodniu członkowie komisji merytorycznych Rady Miejskiej. To oni zadecydują m.in. o tym, ile będzie wynosić opłata za korzystanie z placówki. Wydział Edukacji i Spraw Społecznych proponuje kwotę w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia, czyli 770 zł miesięcznie razem z wyżywieniem. Dziecko będzie mogło przebywać w żłobku do 10 godzin dziennie. Jeżeli rodzic zadeklaruje mniej, a dziecko pozostanie dłużej, wówczas opłata wzrośnie o 10 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Jeśli natomiast zabierze dziecko wcześniej – opłata pozostanie ta sama. Placówka będzie pracować przez cały rok.
Podczas piątkowego posiedzenia połączonych komisji zdrowia i finansów Tadeusz Sosiński wyraził niepokój o to, ile osób nie skorzysta ze żłobka, mimo iż liczyłoby na taką możliwość. Według danych z początku tego roku, w Nowym Dworze było 1100 mieszkańców w wieku poniżej 4 lat.
– To jest dobry początek. Nie było nic, a jest 24 – odpowiadał radny Ahmed Jadou.
Przy okazji radni wymienili opinie na temat samej idei żłobków. Tadeusz Sosiński stwierdził, że jest im przeciwny, ponieważ mogą służyć urabianiu dziecka według określonych schematów. Jako przykład podał “sąsiedni kraj na wschodzie”.
– Większość rodziców zapewne tak samo uważa, tylko że nie mogą sobie na to pozwolić, dlatego są żłobki – odpowiedział koledze radny Tadeusz Ziomek.
– Nie chcą, bo są wygodni – ripostował Sosiński.
Obsługa księgowo-administracyjna będzie prowadzona wspólnie dla nowej placówki, przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Taką możliwość dają Zespołowi Szkół nowe przepisy, które weszły w życie z początkiem tego roku.

Tomasz Parciński

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *