ZDROWIE. Wojskowy Instytut Medyczny rekrutuje do badania nad mgłą covidową

2023-02-19 6:07:39

fot. wikipedia

Osoby cierpiące na objawy tzw. mgły covidowej mogą bezpłatnie wziąć udział w badaniu klinicznym COVMENT, które ma na celu sprawdzenie skuteczności nowej terapii – poinformował Wojskowy Instytut Medyczny Państwowy Instytut Badawczy. Objawy mgły covidowej to różnego rodzaju trudności poznawcze (np. zaburzenie koncentracji lub pamięci) po przejściu COVID-19


W badaniu mogą wziąć udział pacjenci, którzy po przebyciu COVID-19, potwierdzonego testem PCR, zauważyli u siebie zaburzenia pamięci, uwagi, koncentracji, orientacji i myślenia. Badanie ma na celu kompleksową diagnostykę pacjentów z pogorszeniem funkcji poznawczych, które nastąpiło w wyniku infekcji COVID-19. Badacze chcą także ocenić skuteczność leku przeciwdepresyjnego – tianeptyny – w porównaniu z placebo w leczeniu objawów mgły covidowej.
Dotychczas nie znaleziono skutecznej metody leczenia takich zaburzeń. „W świetle dostępnej literatury skuteczna może się okazać tianeptyna” – informuje WIM.
Nową terapię opracował zespół pod kierownictwem płk dr hab. n. med. A. Lubasa – kierownika badania i dr hab. n. med. A. Klimkiewicz – główny badacz.
Badanie ma charakter niekomercyjny i jest finansowane przez Agencję Badań Medycznych. Kontakt w sprawie udziału w badaniu: e-mail: covment@wim.mil.pl,
telefon: 885-707-766.

(PAP)

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *