Zbuduj sobie okręt

2017-08-10 8:30:10

Każdy, kto chce poznać starożytną sztukę budowy okrętów, a w szczególności trudny zawód cieśli okrętowego, ma teraz okazję zawitać na prowadzone przez fundację “Szerokie wody” warsztaty. W sobotę w Twierdzy Modlin dokonano uroczystego przecięcia liny okrętowej, inaugurując tym samym działalność jedynej w naszej okolicy ciesielni.

Zaplanowane na godz. 18:00 uroczystości otwarcia ciesielni mocno się opóźniły. Płynące do Modlina łodzie współczesnych flisaków utknęły na mieliźnie w okolicach Czosnowa. Czas ten wykorzystali miejscowi strażacy z OSP RW do propagowania swej akcji, przygotowanej wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrzych i Administracji “Kręci nas bezpieczeństwo nad wodą”. Dzięki nim grupa dzieci mogła poznać trudną sztukę reanimacji osób nieprzytomnych. Trzeba przyznać, że nawet najmłodsi z wielkim zapałem ratowali życie leżących manekinów i zaopatrywali się w przydatne na plaży akcesoria.

Gdy wraz ze zmierzchem na horyzoncie pojawiły się flisackie łodzie, tłum zbiegł na brzeg, by podziwiać sceny rodem z filmów kostiumowych. Drewniane statki i stateczki, a na nich zmęczona słońcem załoga, przyciągały uwagę wszystkich. To członkowie grupy rekonstrukcyjnej, ich goście i sponsorzy przybyli na uroczystość otwarcia modlińskiej ciesielni.

– Nasza fundacja działa od pięciu lat; zajmuje się nie tylko odtwarzaniem starych wiślanych łodzi, ale także całym dziedzictwem kulturowym – mówi nam Grażyna Leśniak – prezes fundacji. – Zapraszamy tu każdego, kto chce popracować trochę z drewnem, linami i ożaglowaniem. Nasze jednostki są wykonane wedle starej sztuki szkutniczej, a więc wszystko, co znajduje się na łodziach, robimy sami – zapewnia.

Rzecznym zapaleńcom udało się dotychczas zbudować ponad czterdzieści jednostek, z czego większość stanowią pychówki. Co to takiego? Odpowiedź znajdziecie Państwo w materiale filmowym na naszej stronie nowodworski.info.

Piotr Korycki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *