Zasady zdrowego odżywiania – praktyczne porady
2021-06-09 2:46:37
Regularne spożywanie posiłków
W pierwszej kolejności należy skupić się na regularnym spożywaniu posiłków. Powinny być to minimum trzy pełnowartościowe zestawy (śniadanie, obiad i kolacja) oraz dwie mniejsze przekąski dostarczające niezbędnych witamin (witamina B, witamina C) i minerałów (magnez, potas, sód), np.:
- pieczone frytki z marchewki, selera i pietruszki;
- chipsy z suszonych warzyw i owoców;
- pieczona ciecierzyca.
Regularne spożywanie posiłków uczy systematyki, odpowiednich nawyków żywieniowych, a co najważniejsze – niweluje uczucie głodu i zapewnia stały dopływ glukozy do organizmu. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej ilości posiłków (od 5 do 8 dziennie), aby układ pokarmowy był obciążany za każdym razem w podobny sposób.
Stosowanie różnorodnej diety
Dieta powinna być różnorodna. Nie należy ograniczać się do przysłowiowego „kurczaka z ryżem i warzywami”, a spożywać urozmaicone posiłki. Pomaga to wytrwać w ryzach dietetycznych i przekonać się do zdrowego stylu życia.
Raz w tygodniu warto również zastosować tzw. „cheat meal” pozwalający na konsumpcję jednego dowolnego dania w ciągu 24 godzin bez zwracania uwagi na kalorie i składniki odżywcze.
W czym pomaga oszukany posiłek?
- motywuje do dalszego trzymania się diety;
- zaspokaja „zakazane potrzeby”;
- regeneruje glikogen wątrobowy i mięśniowy.
Świetnym pomysłem na oszukany posiłek będzie włoska pizza w Warszawie w jednym z lokali Dominium. Ich oferta jest bardzo różnorodna, ponieważ można tam zjeść przepyszne makarony, sałatki bogate w składniki odżywcze oraz lekkostrawną pizzę w różnych rodzajach (np. klasyczna, włoska lub rzymska) ze specjalną oliwą podkreślającą jej smak.
Odpowiednie nawodnienie
Woda stanowi ok. 70% masy ciała dorosłego człowieka. W konsekwencji należy dostarczać organizmowi minimum 2-3 litry wody dziennie. Pomaga ona w utrzymywaniu stałej temperatury ciała, przyczynia się do usuwania z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, a co więcej – wspiera procesy odpowiadające za wchłanianie substancji odżywczych.
Alkohol tylko w małych ilościach
Czerwone wino sprawdza się doskonale w profilaktyce chorób układu krążenia – to prawda. Niektórzy jednak biorą to sobie za bardzo do serca i zamiast pomóc organizmowi, wyrządzają mu liczne szkody, nadużywając alkoholu. W konsekwencji ryzykują marskością wątroby, zapaleniem trzustki i zaburzają gospodarkę lipidowo-węglowodanową.
WARTO WIEDZIEĆ: Jedno przeciętne piwo (0,5 l) ma około 250 kalorii. Biorąc pod uwagę fakt, że na jednym trunku zazwyczaj się nie kończy – kolejnym skutkiem ubocznym jest nadwyżka kaloryczna, w perspektywie czasu prowadząca do nadwagi.
Zasady zdrowego odżywiania – podsumowanie
Stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania wspomaga procesy trawienne w organizmie, przyczynia się do utrzymania estetycznej sylwetki, a co najważniejsze – zapobiega licznym chorobom.
Dzieci nie zrozumieją, że tata lub mama nie mogą zjeść z nimi lodów, pizzy lub dobrych ciasteczek, dlatego jednorazowe odstępstwa są jak najbardziej dozwolone. Nikt przecież nie powiedział, że wyjście do pizzerii w Warszawie czy wypicie jednego piwa w ciągu tygodnia pogorszy nasze efekty.