Zasady zdrowego odżywiania – praktyczne porady

2021-06-09 2:46:37
Praktykowanie zbilansowanej diety polepszy stan zdrowia, pomoże uniknąć groźnych chorób sercowo-naczyniowych i nowotworowych, a co najważniejsze – sprawi, że nasza sylwetka z roku na rok będzie wyglądała estetyczniej. Zatem, jakie są zasady zdrowego odżywiania? Jakich nawyków unikać, a jakie praktykować zdecydowanie częściej?

 

Regularne spożywanie posiłków

W pierwszej kolejności należy skupić się na regularnym spożywaniu posiłków. Powinny być to minimum trzy pełnowartościowe zestawy (śniadanie, obiad i kolacja) oraz dwie mniejsze przekąski dostarczające niezbędnych witamin (witamina B, witamina C) i minerałów (magnez, potas, sód), np.:

  • pieczone frytki z marchewki, selera i pietruszki;
  • chipsy z suszonych warzyw i owoców;
  • pieczona ciecierzyca.

Regularne spożywanie posiłków uczy systematyki, odpowiednich nawyków żywieniowych, a co najważniejsze – niweluje uczucie głodu i zapewnia stały dopływ glukozy do organizmu. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej ilości posiłków (od 5 do 8 dziennie), aby układ pokarmowy był obciążany za każdym razem w podobny sposób.

Stosowanie różnorodnej diety

Dieta powinna być różnorodna. Nie należy ograniczać się do przysłowiowego „kurczaka z ryżem i warzywami”, a spożywać urozmaicone posiłki. Pomaga to wytrwać w ryzach dietetycznych i przekonać się do zdrowego stylu życia.

Raz w tygodniu warto również zastosować tzw. „cheat meal” pozwalający na konsumpcję jednego dowolnego dania w ciągu 24 godzin bez zwracania uwagi na kalorie i składniki odżywcze.

W czym pomaga oszukany posiłek?

  • motywuje do dalszego trzymania się diety;
  • zaspokaja „zakazane potrzeby”;
  • regeneruje glikogen wątrobowy i mięśniowy.

Świetnym pomysłem na oszukany posiłek będzie włoska pizza w Warszawie w jednym z lokali Dominium. Ich oferta jest bardzo różnorodna, ponieważ można tam zjeść przepyszne makarony, sałatki bogate w składniki odżywcze oraz lekkostrawną pizzę w różnych rodzajach (np. klasyczna, włoska lub rzymska) ze specjalną oliwą podkreślającą jej smak.

Odpowiednie nawodnienie

Woda stanowi ok. 70% masy ciała dorosłego człowieka. W konsekwencji należy dostarczać organizmowi minimum 2-3 litry wody dziennie. Pomaga ona w utrzymywaniu stałej temperatury ciała, przyczynia się do usuwania z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, a co więcej – wspiera procesy odpowiadające za wchłanianie substancji odżywczych.

Alkohol tylko w małych ilościach

Czerwone wino sprawdza się doskonale w profilaktyce chorób układu krążenia – to prawda. Niektórzy jednak biorą to sobie za bardzo do serca i zamiast pomóc organizmowi, wyrządzają mu liczne szkody, nadużywając alkoholu. W konsekwencji ryzykują marskością wątroby, zapaleniem trzustki i zaburzają gospodarkę lipidowo-węglowodanową.

WARTO WIEDZIEĆ: Jedno przeciętne piwo (0,5 l) ma około 250 kalorii. Biorąc pod uwagę fakt, że na jednym trunku zazwyczaj się nie kończy – kolejnym skutkiem ubocznym jest nadwyżka kaloryczna, w perspektywie czasu prowadząca do nadwagi.

Zasady zdrowego odżywiania – podsumowanie

Stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania wspomaga procesy trawienne w organizmie, przyczynia się do utrzymania estetycznej sylwetki, a co najważniejsze – zapobiega licznym chorobom.

Dzieci nie zrozumieją, że tata lub mama nie mogą zjeść z nimi lodów, pizzy lub dobrych ciasteczek, dlatego jednorazowe odstępstwa są jak najbardziej dozwolone. Nikt przecież nie powiedział, że wyjście do pizzerii w Warszawie czy wypicie jednego piwa w ciągu tygodnia pogorszy nasze efekty.

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *