Facebook
Zarobił, ale się podzielił

2016-05-19 11:06:11

Dobre serce oraz dzielenie się z innymi tym, co sami mamy w nadmiarze, to w dzisiejszych czasach rzadkość. Szczególnie jeśli chodzi o pieniądze. Nie każdy jednak chce o tym mówić. Bo i po co?

W 16 numerze TN informowaliśmy, jaki przychód, w latach 2010-2014, osiągnęła firma Folbud (artykuł “Wzbogacili się na gminie?”). Firma wykonała w tamtym czasie około 20 robót na rzecz Urzędu Gminy, szkoły, Zakładu Gospodarki Komunalnej, a także biblioteki, z których przychód finansowy wyniósł 1 401 796,78 zł. Dla wyjaśnienia dodam, że była to kwota brutto, a więc zawierała podatek VAT. Po uwzględnieniu kosztów m.in.: materiałów budowlanych, wynagrodzenia pracowników, składek ZUS, Wojciech Folman osiągnął dochód z tytułu prac wykonanych na zlecenie Gminy Zakroczym w okresie 2010-2014 w łącznej wysokości 302 022,89 zł, co wynika z przedstawionych, przez właściciele firmy Folbud, faktur.

Do sedna…
W rozmowie z naszą redakcją Wojciech Folman – właściciel firmy Folbud – przedstawił sprawozdanie z robót wykonanych nieodpłatnie przez firmę Folbud dla mieszkańców gminy oraz kwoty darowizn, które przekazał różnym instytucjom. Jak sam mówi – niczego za to nie oczekiwał.
– Zawsze, jeśli ktoś zwróci się do mnie z pomocą, pomagam i nie oczekuję nic w zamian. Nie chciałem wcześniej o tym mówić. Teraz myślę, że warto – twierdzi Folman.

Pomoc za ponad 78 000 zł
Firma Folbud to Zakład Ogólnobudowalny. Ze sprawozdania Wojciecha Folmana wynika, że jego pomoc warta jest na dzień dzisiejszy 78 769, 70 zł. Firma Folbud nieodpłatnie wykonała w ciągu swojej działalności na terenie Gminy Zakroczym trzynaście prac, natomiast sam Folman przekazał siedem darowizn na rzecz, między innymi: ośrodka zdrowia, kościoła, zakonu ojców kapucynów czy szkoły.
Dotychczas firma Folbud nieodpłatnie wykonała: przemurowanie kominów z cegły klinkierowej w jednym z zakroczymskich budynków, ciąg ogrzewania w budynku Straży Pożarnej wraz z armaturą, grzejnikami i pozostałymi materiałami, ciąg ogrzewania i wymianę rur ciepłej i zimnej wody wraz z materiałami w mieszkaniu prywatnym. Firma odpowiadała także za: utwardzenie wjazdu do domu Sióstr Zakonnych oraz ubicie walcem zjazdu w ulicę Parową, poziomowanie ulicy Wyszogrodzkiej, zakup i montaż muszli klozetowych, nowych rur wodnych i kanalizacyjnych w budynku przy ulicy Warszawskiej w Zakroczymiu (6 mieszkań), plantowanie i utwardzanie terenu walcem po powodzi przy oczyszczalni ścieków. Prace obejmowały również zakup i montaż w szkolnej kuchni w Zakroczymiu baterii, zlewozmywaka i syfonu, przeróbkę ciągu ogrzewania w zakroczymskiej szkole, naprawę podczas awarii rur w szkole w Zakroczymiu, regulację grzejników ciągu ogrzewania w szkole w Zakroczymiu, demontaż placu zabaw w Smoszewie i przewiezienie go do Wojszczyc na prośbę ówczesnej radnej – Wandy Janczarek, remont zabawek i ogrodzenia oraz ich montaż w Wojszczycach. Na tym jednak hojność Wojciecha Folmana nie kończy się.

Siedem darowizn
Jak twierdzi przedsiębiorca, nie kierowała nim chęć reklamy. Mało kto wiedział o jego działalności charytatywnej. Oprócz nieodpłatnie wykonanych prac, przedsiębiorca ufundował też lodówkę dla ośrodka zdrowia w Zakroczymiu, paczki świąteczne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Zakroczymiu, tabernakulum do kościoła w Zakroczymiu, a także kostkę brukową dla klasztoru O. Kapucynów.
Ponadto Wojciech Folman był sponsorem rekonstrukcji historycznej poświęconej obronie odcinka Zakroczym – Modlin Twierdza we wrześniu 1939 r. oraz uroczystości 950-lecia Zakroczymia.

Adam Balcerzak

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *