Facebook
ZAPROSZENIE. Wieczór ze Zbigniewem Zamachowskim

2022-06-06 5:22:04

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu
Więcej niż kino”
10 czerwca 2022 r. (piątek) o godz.18.00
WIECZÓR ze ZBIGNIEWEM ZAMACHOWSKIM

Zaprezentujemy film „Zawrócony” w reż. Kazimierza Kutza, a po nim rozmowa z aktorem.
Wieczór poprowadzi red. Stanisław Zawiśliński.

Zawrócony” to komediodramat . I popis gry aktorskiej Zbigniewa Zamachowskiego. Reżyser filmu. Kazimierz Kutz udanie połączył w „Zawróconym” powagę z humorem, a nawet farsą i groteską. Dopisał też kolejny rozdział do swojej snutej od lat śląskiej opowieści, na którą składają się jego najwybitniejsze filmy: “Sól ziemi czarnej”, “Perła w koronie”, “Paciorki jednego różańca”, “Na straży swej stać będę” czy “Śmierć jak kromka chleba” . “Zawrócony” został bardzo dobrze przyjęty przez widzów i krytykę. Mmimo, że powstał 28 lat temu, wciąż jest oglądany.

Akcja “Zawróconego” toczy się cztery miesiące przed tragicznymi wydarzeniami w “Wujku”. Tomasz Siwek pracuje w śląskiej elektrociepłowni .Jest członkiem PZPR, więc partyjny zwierzchnik namawia go do szpiegowania kolegów z “Solidarności” podczas wiecu w Katowicach. Tomek bez zbytnich oporów wyraża zgodę. W nagrodę czekają go wczasy w Bułgarii i bliżej nieokreślone, ale atrakcyjne “kursy”. Poza tym jako chłop z pochodzenia, nie czuje zbytniej więzi z wielkomiejskim proletariatem. Niestety, w czasie manifestacji Siwek daje się porwać nastrojowi chwili i zapomina o swoim zadaniu. Zaczyna wspólnie z innymi śpiewać “My chcemy Boga”, staje się ofiarą milicyjnego pościgu. Z niedoszłego konfidenta przeobraża się niemal w opozycjonistę. Konsekwencje nie każą na siebie długo czekać. Tomkowi udaje się wprawdzie bezpiecznie wrócić do domu, jednak już następnego dnia zostaje aresztowany. Potem zmaltretowany wraca do rodzinnej wsi, gdzie jego brat Maciek świętuje przyjęcie do ZOMO, a matka wypiera się Tomka. Niebawem Tomek weźmie aktywny udział w budowie osiedlowego kościoła….


Zbigniew Zamachowski (rocznik 1961) znakomity aktor filmowy i teatralnypiosenkarzkompozytor i tekstów piosenek.Urodził się w Brzezinach.Ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTiT w Łodzi.

W filmie debiutował w 1981 rolą w „Wielkiej majówce” Krzysztofa Rogulskiego.

Jest m.in. laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego  za „osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie” oraz Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza ( za rolę Wojnickiego w „Wujaszku Wani” Czechowa i tytułową w „Płatonowie” Czechowa w Teatrze Telewizji ). Ponadto zdobył liczne nagrody krajowe (m.in. Wiktory ’93 ’96 i ’97, Złota Kaczka ’95 i „2002 oraz Nagrodę im. prof. Aleksandra Bardiniego na XVIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu). Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Polska Nagrodę Filmową „Orzeł” za rolę Edzia w filmie Cześć Tereska w reż. Roberta Glińskiego (2002) i za rolę Jaśka w filmie Zmruż oczy (2004) , a także

Nagrodę na VIII Festiwalu „Dwa teatry” w Sopocie za rolę Roberta w spektaklu „Ballada o kluczu”w reż. Waldemara Krzystka (2008)

W latach 1985–1997 występował w Teatrze Studio w Warszawie, od 1997 jest aktorem Teatru Narodowego.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *