ZAPROSZENIE. Festiwal historyczny w Czerwińsku nad Wisłą

2021-08-24 2:06:53

Miłośników historii i fanów rekonstrukcji historycznych zapraszamy do Czerwińska nad Wisłą w dniach 28-29 sierpnia br. na czwartą edycję wydarzenia “Most Jagiełły – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”

Przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji – średniowieczny obóz rycerski, jarmark dawnych rzemiosł, turnieje i pokazy walk rycerskich oraz turnieje łucznicze. Dla miłośników wiślanych krajobrazów odbędą się rejsy na tradycyjnych łodziach flisackich. W ramach wydarzenia zorganizujemy średniowieczne zabawy, warsztaty tańca i średniowieczny spektakl taneczno-muzyczny. Nie zabraknie także sobotniego fireshow, czyli teatru ognia.

Z wydarzenia skorzystają osoby w każdym wieku, a uczestnictwo w nim jest bezpłatne.

Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą – we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Fundacją Rok Rzeki Wisły, Fundacją Dom Wisły, Parafią Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Czerwińsku nad Wisłą, Miastem i Gminą Czerwińsk nad Wisłą, Powiatem Płońskim, Stowarzyszeniem Enjoy Leoncin oraz Grupą Pasjonatów Średniowiecza organizuje kolejną edycję rekonstrukcji historycznej, przybliżającej  historię Czerwińska nad Wisłą – szczególnie kulturę średniowiecza – i dającej możliwość przeniesienia się w dawne czasy. Upamiętniamy jedno z najważniejszych wydarzeń na czerwińskiej ziemi –kolejną rocznicę budowy mostu łyżwowego na Wiśle i przeprawy wojsk Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem.

Wydarzenie rozpocznie się na w Ogrodach Salezjańskich o godzinie 11 powitaniem wszystkich gości, rekonstruktorów i uczestników. Jak co roku, wśród średniowiecznych namiotów obozu rycerskiego odbędą się różnego rodzaju warsztaty rzemieślnicze – czerpanie papieru, kaligrafia, kowalstwo, garncarstwo, tkactwo, wikliniarstwo, prezentacja strojów bojowych i broni, warsztaty i pokazy kuchni średniowiecznej i zielarstwa, warsztaty archeologiczne czy warsztaty ciesielskie.

Głos prowadzący imprezy to oczywiście błazen Jajosz, który towarzyszy nam od pierwszej edycji, a muzycznie dopieści nas tradycyjnie zespół FleurDeLis.

Pojawią się kramy średniowieczne i stoiska z różnymi przysmakami regionalnymi.

Nieodłączny punkt programu to turnieje i pokazy walk rycerskich oraz łucznictwa historycznego. Przewidujemy także pokazy i warsztaty tańców dawnych oraz pokazy sokolnika. Ok. godziny 17:00 rozpocznie się inscenizacja nawiązująca do wydarzeń grunwaldzkich połączona z przemarszem rekonstruktorów i wszystkich zebranych na Bulwar Wiślany. Na Bulwarze czeka nas gawęda historyczna i kostiumowy spektakl historyczny w stylu średniowiecznym w wykonaniu teatru tańca historycznego SarabAnna, zaś na zakończenie dnia zapraszamy na wieczorny pokaz fireshow, czyli teatr ognia.

Przez cały dzień na Bulwarze Wiślanym będzie można skorzystać z rejsów tradycyjnymi łodziami drewnianymi, w tym “Darem Mazowsza” Fundacji Rok Rzeki Wisły.

Drugi dzień pikniku rozpocznie się o godzinie 11, przewidujemy dla odwiedzających możliwość skorzystania z warsztatów rzemiosła dawnego i innych atrakcji podobnie jak w pierwszym dniu wydarzenia.

Zakończenie imprezy planowane jest na godzinę 14.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Pana prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

Patronat medialny – Radio Płońsk, Tygodnik Nowodworski, Express Sochaczewski, e- Sochaczew.pl, Gazeta Nowodworska.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura – Interwencje 2021” oraz ze środków Powiatu Płońskiego.

Więcej informacji: http://www.facebook.com/most.jagielly/

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *