Facebook

ZAKROCZYM/KRAJ. Ciecierski boi się o swój stołek?

2017-01-23 10:21:00

W grudniu minęły dwa lata odkąd Artur Ciecierski zasiadł na fotelu burmistrza w zakroczymskim magistracie. W ciągu tych dwóch lat w Zakroczymiu dużo się zmieniło. Jedni uważają, że na lepsze, drudzy twierdzą, że obecny burmistrz chce zrujnować gminę. W minionym tygodniu zapowiedziana została nowelizacja ordynacji wyborczej. Do tej medialnej wiadomości Ciecierski odniósł się na swoim Facebooku.

Maksymalnie dwie kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz przezroczyste urny i kamery transmitujące na żywo przebieg głosowania – taki pomysł ma prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Dwukadencyjność.
Dobra zmiana?  
O dwukadencyjności spekuluje się już od dawna. Jedni twierdzą, że tak być powinno, inni natomiast, że jest to bez sensu, ponieważ każdy głosuje na tego, na kogo chce. Jeden z mieszkańców Nowego Dworu, podczas przeprowadzonej przez nas sondy ulicznej powiedział, że PiS chce ograniczyć społeczeństwo.
– Oni chcą nas ograniczać. Mamy prawo głosować na tego, na kogo chcemy. Jeśli głosujemy na Kowalskiego to tylko dlatego, że mu ufamy. Jest burmistrzem już 16 lat i zrobił dużo dobrego – twierdzi pan Mirosław.
Pani Barbara jednak nie zgadza się z tym.
– Co Kowalski zrobił w ostatnich latach? Starał się na początku bo zaczynał, teraz się wypalił, bo tylko pieniądze wpadające na konto się zaczęły liczyć. Mieszkańcy mu ufają. Za 2 lata i tak go wybiorą, jeśli wystartuje. Dwa lata i do widzenia.

Burmistrz zabrał głos
Na swoim prywatnym profilu na Facebooku burmistrz Gminy Zakroczym – Artur Ciecierski do zaproponowanych zmian odniósł się następująco:
– Wczoraj została zapowiedziana nowelizacja ordynacji wyborczej. Prezes PiS otwarcie zapowiada m. in. maksymalnie dwie kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów. Taki system z powodzeniem funkcjonuje w zachodniej Europie. W mojej ocenie jest to do przyjęcia pod jednym warunkiem. Powinien, jeśli nie musi, zostać wprowadzony zgodnie z zasadą „ lex retro non agit – prawo nie działa wstecz”. To jedna z podstawowych zasad demokratycznego państwa prawa – napisał włodarz.

Z powyższego wpisu wynika, że Ciecierski nie boi się proponowanych zmian, mimo że wielokrotnie podkreślał, iż w gminie jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia i jedna lub nawet dwie kadencje to za mało, aby osiągnąć zamierzony efekt. Jak na razie tylko Artur Ciecierski odniósł się na portalu społecznościowym do planowanych zmian.
Burmistrz na Facebooku lubi chwalić się swoimi osiągnięciami, a także na bieżąco komentuje sprawy polityczne kraju, dzięki czemu ma dobry kontakt z mieszkańcami. Nawet liczba tzw. znajomych jest imponująca, bowiem wynosi ona ponad 1 770. Większość z nich to mieszkańcy gminy.

Wyborcy będą kamerowani  
Dwukadencyjność nie była jednak jedynym tematem, który poruszył w jednym z wywiadów Jarosław Kaczyński. Prezes PiS proponuje również umieszczenie kamer, które transmitowałyby na żywo przebieg głosowania i liczenie głosów oraz przezroczystych urn w lokalach wyborczych. Najbliższe wybory samorządowe odbędą się w 2018 roku. Wtedy dopiero dowiemy się, czy proponowane plany wejdą w życie.

ADAM BALCERZAK
a.balcerzak@nowodworski.info

Comments

comments

2 komentarze

  1. Ellen odpowiedz

    Ma się czego bać po ostatnim poślizgu na sieciach to była kompromitacja

  2. obe odpowiedz

    Tytuł zupełnie nieadekwatny do treści wiadomości. Sugeruje on, ze burmistrzowi grozi utrata władzy, a więc pewno coś przeskrobał, a okazuje się, że tylko wpis zamieścił na fejsie.
    Burmistrz Ciecierski jako jeden z nielicznych włodarzy posługuje się tym narzędziem i być może dlatego tylko jego wpis można było skomentować. Zresztą całkiem sensowny wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *