Zakroczym wszystkich zaskoczył [GALERIA]

2022-09-08 2:04:27

W miniony weekend (02-04.09) odbyły się kulminacyjne obchody 600-lecia nadania praw miejskich dla Zakroczymia oraz piknik rodzinny Zakończenie Lata. Atrakcji przygotowanych przez gminę było co niemiara

Obchody rozpoczęły się w piątek, kiedy o godzinie 17:00 odsłonięto pomnik upamiętniający cmentarz żydowski w mieście. Godzinę później Janusz Chilicki w Gminnej Bibliotece Publicznej opowiadał o kulisach powstawania książki “Jan Chilicki – Biografia wojenna Zakroczym, Pomiechówek, Stutthof”, a następnie odbył się koncert muzyki klasycznej w kościele pw. Św. Wawrzyńca.

W sobotę już od wczesnych godzin porannych w okolicach Rynku zaczęły gromadzić się tłumy młodych ludzi. To z całej Polski ściągali fani Dawida Kwiatkowskiego, którzy przybyli na jego koncert. Od godz. 15.00 rozpoczął się wyczekiwany przez mieszkańców piknik. Na rynku została rozstawiona wielka scena, na której swoje występy miały dzieci i młodzież działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury.

O godzinie 17.30 scenę opanował młody muzyk Dawid Kwiatkowski ze swoim zespołem. Publiczność (głównie damska) niezwykle emocjonalnie reagowała na występ swojego idola. Około godziny 19.00 nastąpiła wymiana pokoleniowa zarówno na scenie, jak i wśród publiczności. Swój popis dał znany kabareciarz Marcin Daniec. Po jego zakończeniu przyszedł czas na gwiazdę wieczoru Andrzeja “Piaska” Piasecznego. Publiczność chętnie śpiewała wraz z artystą jego największe przeboje.

W czasie, kiedy trwały występy, na Rynku zorganizowano wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzieci chętnie brały udział w zabawach i animacjach przygotowanych specjalnie dla nich. W strefie gastronomicznej można było się posilić nie tylko potrawami regionalnymi, ale i tymi pochodzącymi z bardziej egzotycznych kuchni. Na rozstawionych przy rynku straganach swoje wyroby prezentowali i sprzedawali rękodzielnicy i ludowi artyści.

Natomiast w niedzielę obchody rozpoczęła uroczysta msza święta, celebrowana przez biskupa Piotra Liberę. Po zakończeniu nabożeństwa można było przenieść się w czasie za sprawą oryginalnie przygotowanej rekonstrukcji sprzed 600 lat. Do miasta wkroczył orszak z parą książęcą, swoją świtą i wojami na koniach. Wszystkiemu towarzyszyli mieszkańcy, którzy postanowili przyłączyć się do pochodu. Książęcy herold odczytał akt nadania praw miejskich Zakroczymiowi, a następnie przekazał na ręce Burmistrza Artura Ciecierskiego symboliczny dokument. Odbyło się również nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej, podczas którego podjęto uchwałę o nadaniu tytułu “Przyjaciela Zakroczymia” dla wielu instytucji i organizacji, które przyczyniają się do rozwoju miasta. W tym samym czasie na rynku trwał piknik historyczny, podczas którego rekonstruktorzy zaprezentowali jak żyli i czym zajmowali się mieszkańcy za czasów średniowiecza. Każdy mógł wybić sobie pamiątkową monetę, skosztować chleba z pokrzywami czy spróbować swoich sił w zapleceniu powrozu.

Gratulujemy władzom miasta fantastycznej organizacji święta i życzymy dalszych lat dynamicznego rozwoju.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *