ZAKROCZYM. Sąd sądem, ale sprawiedliwość jest po naszej stronie

2021-05-11 10:51:53

Decyzja Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, w sprawie Szkoły Podstawowej w Emolinku została uznana za niewłaściwą przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Tym samym burmistrz Zakroczymia Artur Ciecierski wygrał batalię o likwidację szkoły. Teraz przyszedł czas na złożenie pozwu o odszkodowanie

Przypominamy, że w styczniu 2020 roku Rada Miejska w Zakroczymiu podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji szkoły. Zgodnie z procedurami burmistrz Artur Ciecierski poinformował o zamiarze Mazowieckie Kuratorium Oświaty oraz personel szkoły i rodziców uczniów. Samorządowcy swoją decyzję uzasadniali niską liczbą uczniów we wszystkich oddziałach szkoły oraz kosztownym remontem, który należałby wykonać w przypadku utrzymania placówki. Jak wielokrotnie wspominał burmistrz, subwencje oświatowe nawet w połowie nie pokrywały kosztów utrzymania szkoły, a reszta środków musiałaby być zapewniona z miejskiego budżetu. Obiecano wówczas, że wszyscy uczniowie będą dowożeni do szkoły w Zakroczymiu bezpłatnym transportem, który zapewniała gmina.

Kuratorium i MEN przeciwne wnioskowi o likwidację

W pierwszej kolejności z wnioskiem o likwidację nie zgodziło się kuratorium. Swoją opinię uzasadniając faktem, że likwidacja szkoły nie przyczyni się do poprawy sytuacji uczęszczających do niej dzieci, w momencie przeniesienia uczniów do Zakroczymia. Wskazał również, że na przestrzeni ostatnich lat sytuacja demograficzna w szkole nie ulega wielkim zmianom i od dłuższego czasu w szkole naukę pobierała niewielka ilość dzieci, a przepisy pozwalają na prowadzenie lekcji w łączonych oddziałach. Po odwołaniu się gminy do MEN zdania obu organów okazały się zbieżne. Ponadto, ministerstwo wskazało, że to gmina dopuściła się wieloletnich zaniedbań nie przeprowadzając bieżących remontów. Samorządowcy z Zakroczymia nie mogąc zgodzić się z opinią ministerstwa złożyli pozew do WSA. Po kilku miesiącach oczekiwania przyszedł wyrok, dnie opinię i daję zielone światło do działań samorządowców.

Należy sobie jasno powiedzieć, że procedowanie likwidacji szkoły w Emolinku to długa do prawdy, którą nie wszyscy mieli możliwość poznać. Szkołę zamknięto i tyle.

Wyrok WSA przyznał rację Burmistrzowi

Nie dość, że koszty sądowe w kwocie 580 zł wrócą do gminy, to burmistrz Ciecierski złożył pozew o odszkodowanie.

Jeśli Sąd je przyzna, to będzie precedens na skalę kraju. Głos sądu po stronie samorządu. Sam burmistrz mówi, że nie o pieniądze tu chodzi, ale o sprawiedliwość. Jeśli samorząd działa zgodnie z prawem i swoimi kompetencjami to polityczne kwestie powinny zejść na drugi plan.

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *