ZAKROCZYM. Na ul. Kościelnej “wilcze doły”

2021-01-27 12:15:47

Po ostatniej awarii wodociągu, przy ul. Kościelnej w Zakroczymiu, pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej prowizorycznie zasypali wykopane doły, które przy obecnych roztopach stały się błotnymi kałużami. Można się w nich zapaść po kolana i nikogo to nie obchodzi

Do naszej redakcji z prośbą o interwencję zwrócili się mieszkańcy ul. Kościelnej w Zakroczymiu. Ul. Kościelna (dawna ul. 18 Listopada) prowadzi od Rynku w sąsiedztwie Kościoła św. Józefa w dół ku Wiśle. Nie ulega wątpliwości, że ta wąska uliczka jest niesamowicie malownicza i ma wiele uroku. Jednak takie wrażenia mogą mieć jedynie turyści. Mieszkańcy, których posesje położone są wzdłuż ulicy nie liczą już lat ile czekają na poprawę swojej sytuacji i doprowadzenie jezdni do należytego stanu.

-Mieszkam tu już 50 lat. Pamiętam dokładnie czasy, kiedy sami finansowaliśmy budowę wodociągu w naszej ulicy lub w czynie społecznym tworzyliśmy parking na posesji udostępnionej przez księdza proboszcza, bo ludzie nie mają jak dojechać do własnych posesji i tam zostawiają samochody. Choć lata mijały i zmieniała się władza w magistracie, naszą ulicę jakby diabeł przykrył ogonem. Sama pani widzi, jak wygląda nawierzchnia. Część jest jeszcze brukowana, cześć to stara kostka, a są miejsca gdzie jest tylko goła ziemia. Po ostatniej naprawie wodociągu – a miał prawo się rozszczelnić po 30 latach – pracownicy ZGK tylko zasypali ziemią dziury i pozostawili w takim stanie. Na i tak wąskiej ulicy zalega zerwany asfalt. Kiedy chwycił mróz dało się jeszcze jakoś po tym chodzić. W tej chwili wszystko się topi, a świeżo wykopana ziemia nasiąka wodą i robią się ogromne doły błota – mówi pani Janina, mieszkanka ul. Kościelnej.

Mieszkańcy zwrócili się z prośbą od dyrektora ZGK o utwardzenie miejsc po naprawie rur, których jest co najmniej cztery.

– W odpowiedzi usłyszeliśmy, że niczego nie będą robić, bo oni są od naprawy wodociągu, a nie drogi. Poza tym wodociąg ma być niebawem wymieniany, więc nie ma sensu czegokolwiek w tej chwili poprawiać – żali się jedna z mieszkanek.

– Nie życzę nikomu wjechać samochodem w taka dziurę, a tym bardziej w nią wpaść. Mnie się to przytrafiło zaraz po naprawie. Bez pomocy naszego organisty chyba nie wydostałabym się z dołka. Tu w naszej okolicy większość mieszkańców to starzy, schorowani ludzie. Proszę mi powiedzieć, w jaki sposób ma do nas dojechać karetka czy straż, jeśli wydarzy się coś złego? – zastanawia się pani Janina.

I bez rozkopów, które pozostały po naprawie ulica nie jest łatwa do pokonania przez osoby starsze. Miejscami prowadzi dość stromo w dół, a jej nawierzchnia jest tak nierówna, że o wypadek nie jest trudno.

Zwróciliśmy się do burmistrza Artura Ciecierskiego z pytaniami, czy w najbliższym czasie mieszkańcy ul. Kościelnej mogą liczyć na odmianę swojego losu. Czy jest w planach wymiana wodociągu i modernizacja jezdni ewentualnie poszerzenie całej ulicy, tak by stała się przejezdna na całej swej długości?

“W budżecie gminy na 2021 r. nie ma obecnie zabezpieczonych środków na przebudowę wodociągu przy ul. Kościelnej, jednak z uwagi na zaistniałą sytuację (którą była awaria) taka przebudowa zostanie przeprowadzona w 2021 r. Będzie to zrobione tak szybko, jak tylko będzie możliwe. Przebudowa ul. Kościelnej wraz z częściowym skablowaniem linii energetycznej i budową oświetlenia jest zaplanowana w Projekcie Rewitalizacja Miasta Zakroczym. Być może z uwagi na przebudowę wodociągu nawierzchnia zostanie przebudowana jeszcze w tym roku. Nie planujemy budować chodnika. Tylko przebudowa nawierzchni. Czekamy obecnie na uzgodnienia z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków. Nie mamy w planach poszerzenia ulicy w miejscu gdzie obecnie znajduję się przesmyk. Tam będzie nadal ciąg pieszy. Osoby mieszkające za tym przesmykiem mają dojazd do swoich nieruchomości od strony ul. Starostwo. W sprawie bieżących napraw decyduje Zakład Gospodarki Komunalnej, który usuwał awarie i tam powinny trafiać wszelkie uwagi” – wyjaśnił burmistrz.

Z informacji otrzymanej od pracownika Zakładu Gospodarki Komunalnej wynika, że już we wtorek (26 stycznia) rozpoczną się prace poprawkowe. Zakład oczekiwał kilka dni na koparkę, która była skierowana do innych prac drogowych.

Wszystko będzie, ale kiedy? Zadają sobie pytanie mieszkańcy. Póki co, padła jedna konkretna data – wtorek.

MM

 

Comments

comments

1 komentarz

  1. Karcher odpowiedz

    Miałem niewątpliwą przyjemność przejścia pieszo tą ulicą – TRAGEDIA. Mam nadzieję że jak najszybciej zostanie doprowadzona do ładu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *