ZAKROCZYM. Miasto zmieni się nie do poznania

2021-03-26 12:15:13
Gmina Zakroczym otrzymała dotację w wysokości 2 700 000 zł na rewitalizację miasta. Jakie zmiany czekają mieszkańców?

 

Kwota 2 700 000 zł przyznana została gminie w ramach instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego, przyznaną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Pieniądze będą przeznaczone na zadanie pn. “Rewitalizacja miasta Zakroczym poprzez przebudowę ulic, budowę stylowego oświetlenia i zagospodarowanie Rynku”. Choć prace rozpoczęły się de facto już w 2019 r. to realizacja projektu rozpocznie się właśnie teraz.

W planach jest przebudowa takich ulic i uliczek jak: Wyszogrodzka, Klasztorna, Tylna, Rybacka, Szkolna, Spacerowa, Al. Spółdzielni, Kościelna, Parowa Okólna – odcinek do przedszkola niepublicznego – wraz z budową przy tych ulicach stylowego oświetlenia. Dodatkowo przy wszystkich wspomnianych uliczkach zostanie skablowana linia energetyczna. Wizerunek miasta zmieni się znacząco, co zawsze było, jest i będzie moim priorytetem – informuje burmistrz, Artur Ciecierski.

Szykują się zatem duże zmiany w wyglądzie miasta, ale również chwilowe utrudnienia na czas prac dla mieszkańców.

Projekt pod nazwą Rewitalizacja miasta Zakroczym polegająca na przebudowie ulic, budowie stylowego oświetlenia i zagospodarowaniem Rynku będzie realizowany w latach 2021 – 2023. Jeśli chodzi o przebudowę nawierzchni ulic prace z pewnością będą utrudnieniem dla mieszkańców. Jednak mam nadzieję, że realizacja tak wspaniałego projektu spotka się z wyrozumiałością z ich strony. Będziemy się starali minimalizować utrudnienia, jeśli tylko będzie taka możliwość. Jeśli chodzi o Rynek to projekt przewiduje odbudowę zabytkowej studni, nowe roślinne nasadzenia i modernizację oświetlenia. Nie przewidujemy utrudnień w funkcjonowaniu targowiska czy korzystaniu z Rynku jako miejsc parkingowych – dodaje burmistrz.

Łączny, szacunkowy koszt inwestycji będzie jednak dużo wyższy, niż wspomniane 2,7 mln zł. Nie są to jednak jedyne plany burmistrza co do zmian wizualnych gminy.

Cały projekt został oszacowany na kwotę 4,5 mln zł. Otrzymaliśmy 60% tej sumy zgodnie z założeniami programu tj. 2,7 mln zł. Pozostała kwota tj. 1,8 mln zł została zabezpieczona w wieloletnim planie przedsięwzięć, czyli są to środki własne. Liczę także na wsparcie ze strony rządowej w ramach III rządowego funduszy inwestycji lokalnych. Również tutaj został złożony wniosek na przedmiotowe zadanie. Jeśli otrzymamy środki od rządu to na pewno uda się zrobić znacznie więcej. Należy podkreślić, że kolejnym etapem rewitalizacji miasta, który planuję to terenu leżące w jarach Zakroczymskich, takie ulice jak Parowy Okólna, Płocka, Warszawska, Klasztorna, ul. Starostwo – informuje burmistrz.

Należy jednak dodać, że gmina w wielu kwestiach jest uzależniona od decyzji Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Ewa Gruszka

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *