ZAKROCZYM. Kto chce zarobić na śmieciach?

2020-03-05 12:46:35

Czy mieszkańcy gminy Zakroczym będą od kwietnia płacić po 42 zł od osoby za wywóz śmieci? Niebezpieczeństwo takie nadal istnieje, choć władze samorządowe miasta zapowiadają, że do tego nie dopuszczą. Dzisiejszą sytuację określają jasno – to jest zmowa cen

Ogłoszony w ostatnim czasie przetarg na wywóz śmieci z terenu gminy Zakroczym został niemal natychmiast unieważniony. Jedyna firma która w nim startowała zaproponowała cenę, którą nie tylko mieszkańcy, ale i reprezentujący ich burmistrz Artur Ciecierski uznali za niedorzeczną. Ogłoszony został już kolejny przetarg. Burmistrz ma tez inne pomysły jak z pożytkiem dla ogółu rozwiązać problem. Jednym z nich jest przekształcenie istniejącego Zakładu Gospodarki Komunalnej w spółkę miejską, której jedynym udziałowcem będzie gmina. W takiej formie mogłaby ona samodzielnie przejąć zadanie odbioru odpadów. Obecnie nie jest to możliwe, gdyż ZGK jest jednostką budżetową gminy. 1 stycznia 2012 roku weszła w życie uchwalona przez Sejm ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Na jej podstawie gminy i jednostki jej podległe nie mogą odbierać odpadów i prowadzić składowisk i instalacji.

Przedsiębiorstwo PGK Płońsk, które do końca marca bieżącego roku odbiera odpady poinformowało, że z uwagi na zwiększenie świadczenia usług we własnym powiecie, jest zmuszone z rezygnować ze świadczenia usług w Zakroczymiu i nie złoży oferty w przetargu nieograniczonym.
Piotr Korycki

Comments

comments

1 komentarz

  1. Nie powiem kto odpowiedz

    Cenę tony odpadów reguluje ripok. Do tego firma narzuca obslufe- transport, samochody, opłaty, koszty osobowe. Nie jest najrozsadniejsxym.pomyslem w tak rozległej obszarowo gminie z małą ilością odpadów, isc we własną spółkę. A gdzie miejsce na ich składowanie? Czy o tym ktos mysli? Koszty zainwestowania jednego samorządu sa przeogromne. Nie stać nas na to. Będziemy dokladac z budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…