ZAKROCZYM: Bieg ku pamięci “Rodziny Zakroczymskiej” i Żołnierzy Września

2019-08-28 1:21:30

Bieg ku pamięci “Rodziny Zakroczymskiej” i Żołnierzy Września
7 września w Zakroczymiu odbędzie się II edycja Biegu Rodziny Zakroczymskiej, tym razem z dodatkowym hasłem w nazwie “Żołnierzom Września”. Bieg ma na celu promocję sportu, zdrowego trybu życia, ale przede wszystkim ma cel edukacyjny i upamiętniający polskich bohaterów

W II Biegu Rodziny Zakroczymskiej – Żołnierzom Września udział może wziąć każdy. Nie ma znaczenia czy jedną z dwóch tras przebiegniemy czy przejdziemy. Najważniejsze, aby się dobrze bawić i oddać hołd Obrońcom Polski w 1939 roku. Organizatorzy przygotowali dwie trasy – 1939 m i 5 km. Na każdego uczestnika, który ukończy bieg czeka pamiątkowy medal, na którym znajdzie się z jednej strony orzeł, z drugiej odznaka 2. Pułku Piechoty Legionów, który pod dowództwem pułkownika Ludwika Czyżewskiego bronił Modlina Twierdzy na odcinku Zakroczym- Fort I. Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma w pakiecie pamiątkową koszulkę. Organizatorzy przewidzieli również coś dla młodszych dzieci – bieg na dystansie 400 m. Do tego piknikowa atmosfera na terenie rekreacyjnym nad Wisłą, namiot żołnierzy 6. Brygady Wojski Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Pileckiego gwarantują moc wrażeń również dla osób towarzyszącym zawodnikom.

Historia “Rodziny Zakroczymskiej” jest bezpośrednio związana z Powstaniem Warszawskim. Bowiem w sierpniu i wrześniu Niemcy uwięzili w Forcie I w Zakroczymiu tysiące mężczyzn w wieku 16-60 lat, tych którzy mogli wesprzeć niepodległościowy zryw w stolicy. Uwięzieni zostali skazani przez okupanta na śmierć głodową. Temu postanowili przeciwstawić się mieszkańcy Zakroczymia i 36 okolicznych wsi. Wytypowali delegację, która udała się na rozmowy z Niemcami. Jak się okazało, negocjacje zakończyły się sukcesem, okupant postawił dwa warunki. Żywność ma być dostarczana nie tylko więźniom, ale i Niemcom, którzy ze względu na walki w Warszawie i zbliżający się front mieli problemy z zaopatrzeniem. Drugi warunek – mogą pomóc tylko członkom rodziny. Mieszkańcy z terenów Ziemi Zakroczymskiej znając kilku z więźniów wywołali ich po nazwisku, ci natomiast podawali dane kolejnych osób. Jakież było zdziwienie Niemców, gdy okazało się, że wszyscy z osadzonych mają rodzinę w okolicznych miejscowościach. Tym sposobem zawiązała się “Rodzina Zakroczymska”. Uratowani od śmierci głodowej po wojnie w ramach wdzięczności odbudowali szkołę w Zakroczymiu, która do dziś nosi dumną nazwę “Pomnik Wdzięczności”.

Dlaczego Żołnierzom Września? Odpowiedź jest prosta. W tym roku będzie miała miejsce 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Organizatorzy podjęli decyzję, że w tym szczególnym roku należy upamiętnić również obrońców naszych polskich granic. W szczególności Obrońców Twierdzy Modlin i Zakroczymia. Bohaterska obrona żołnierzy dowodzonych przez generała Wiktora Thommee przeszła do legendy, a sam dowódca zapisał się w historii, jako jeden z najlepszych podczas kampanii wrześniowej. Twierdza Modlin skapitulowała dopiero dzień po Warszawie, z powodu braku amunicji i na wieść o kapitulacji stolicy. Dodatkowo Niemcy dokonali w Zakroczymiu jednej z największych zbrodni we wrześniu 1939 roku. Mimo zawieszenia broni zamordowali 500 jeńców i około 100 cywilów. Od miotaczy ognia z podniesionymi rękami poległ między swoimi żołnierzami kapitan Tadeusz Dorant, dowódca III batalionu w 2. Pułku Piechoty Legionów.

Harmonogram II Biegu Rodziny Zakroczymskiej – Żołnierzom Września:

13:00 – start miasteczka biegowego – zapisy na bezpłatny bieg dzieci, wydawanie pakietów

14:00 – start biegu dzieci na 400 m

14:10 – zakończenie biegu, wręczenie medali i nagród

14:20 – wykład o historii “Rodziny Zakroczymskiej”

14:35 – rozgrzewka przed marszobiegiem na 1939 m

14:45 – start marszobiegu na 1939 m

15:05 – zakończenie marszobiegu na 1939 m, wręczenie medali

15:10 – wykład na temat obrony Twierdzy Modlin i Zakroczymia we wrześniu 1939 roku

15:30 – wręczenie pucharów i nagród dla zwycięzców w marszobiegu na 1939 m

15:45 – rozgrzewka przed biegiem na 5 km

16:00 – start biegu na 5 km

16:50 – wręczenie medali, pucharów i nagród dla zwycięzców w biegu na 5 km

17.00 – zakończenie II Biegu Rodziny Zakroczymskiej – Żołnierzom Września

17:00 – rozpoczęcie Święta Zakroczymia 2019

Zapisy: http://dostartu.pl/ii-biegu-rodziny-zakroczymskiej-zolnierzom-wrzesnia-v3612.pl.html?fbclid=IwAR3q7RD4Z28MBJIIOc79cCgSH82nCiiXzpWLYM2hUfctnHM4Ipy8qeHsp68

Więcej informacji: http://www.facebook.com/events/637854190048924/

Zachęcamy do udziału w II Biegu Rodziny Zakroczymskiej – Żołnierzom Września. Oddajmy hołd polskim bohaterom!

Red.

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *