Facebook

Zakonnik molestował nieletnich przez 20 lat

2016-03-31 11:05:41

Przez co najmniej 20 lat dopuszczał się czynów o charakterze seksualnym. Kilka dni temu usłyszał wyrok – 4 lata pozbawienia wolności, nakaz poddania się terapii i dożywotni zakaz pracy z nieletnimi.

W 2013 roku zakonnik Maciej Sz. z klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów został odsunięty od posługi kapłańskiej i zatrzymany w związku z podejrzeniem o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Mężczyzna oprócz zarzutów o charakterze nadużyć seksualnych (zły dotyk, pocałunki) był także podejrzany o nakłanianie do składania fałszywych zeznań. Groziło mu do 12 lat pozbawienia wolności.
Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Nowym Dworze Maz. Prokurator Emilia Krystek tłumaczyła, że zakonnikowi postawiono w sumie sześć zarzutów, w tym zarzuty dwóch przestępstw doprowadzenia do “innej czynności seksualnej” nieletnich poniżej lat 15; doprowadzenia nieletniego do poddania się “innej czynności seksualnej” i jej wykonania przy nadużyciu zaufania, a także przestępstwa zakwalifikowanego jako zgwałcenie. Czynów o charakterze seksualnym Maciej Sz. dopuszczał się co najmniej od 1993 roku.
Zakroczymski zakon złożył świadectwa i informacje do prokuratury generalnej Zakonu w Rzymie oraz wyszedł naprzeciw osobom, które zgłosiły się do wspólnoty jako ofiary. Jak czytamy w oświadczeniu wydanym po aresztowaniu Macieja Sz., “jeśli zarzuty prokuratury potwierdzą się, będzie to oznaczać, że sprzeniewierzył się on ślubom złożonym w Zakonie, jak również zobowiązaniom życia kapłańskiego oraz chrześcijańskiego. Ocena moralna takich zachowań jest jednoznaczna: potępiamy je i nie może być dla nich miejsca w naszej wspólnocie. Już sam fakt, że takie czyny mogłyby zaistnieć, napełnia nas cierpieniem. Wyrażamy równocześnie nasze szczere współczucie dla ofiar tych zachowań, które są najbardziej pokrzywdzone i przez to cierpiące. (…) Jeszcze w grudniu 2013 r. zawarliśmy umowę z mieszczącym się w Warszawie Ośrodkiem Regeneracja na świadczenie konsultacji psychologicznych osobom pokrzywdzonym oraz ich rodzinom, jeśli zaistnieje taka potrzeba. W jednym przypadku pokryliśmy koszty terapii indywidualnej i grupowej”.
Proces zakonnika był niejawny. Po wielu miesiącach, przesłuchaniu kilkudziesięciu świadków, w tym biegłych sądowych z zakresu seksuologii, zapadł wreszcie wyrok. W czwartek 17 marca Sąd Rejonowy w Nowym Dworze pod przewodnictwem sędziego Pawła Ciska wymierzył Maciejowi Sz. karę 4 lat pozbawienia wolności. Ponadto, za pięć zarzucanych czynów, zobowiązał mężczyznę do poddania się terapii, 10-letni zakaz kontaktowania się z osobami pokrzywdzonymi oraz dożywotni zakaz pracy z dziećmi. Duchowny został uniewinniony jedynie od zarzutu rozpijania nieletniego. Wyrok jest nieprawomocny.

AC

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…