Zajęcie komorniczne – ile może zabrać komornik?

2017-09-13 12:26:19

Egzekucja prowadzona przez komornika to nic przyjemnego. Każdy, kto tego doświadczył, wie jak dużo wiąże się z tym formalności i późniejszych nieprzyjemności. Dlatego warto pilnować wszelkich spłat, by do takiej sytuacji nie dopuścić. Jednak, gdy już będziemy mieć problemy, wówczas warto wiedzieć, co może komornik zrobić i ile może zabrać. Oto kilka najważniejszych informacji dotyczących egzekucji prowadzonej przez komornika.

 

Egzekucja komornicza – kiedy do niej dochodzi i co może zająć komornik?

Wierzyciel może się udać do komornika jedynie wtedy, gdy ma prawomocny tytuł wykonawczy. W celu jego uzyskania w pierwszej kolejności musi się odbyć sprawa sądowa. Po tym jak wyrok, postanowienie lub nakaz zapłaty się uprawomocni (w wyjątkowych przypadkach także ugoda) należy uzyskać klauzulę wykonalności na tym dokumencie. Dopiero wtedy wierzyciel może udać się do komornika i złożyć wniosek o rozpoczęcie egzekucji.

Zajęcie komornicze może dotyczyć wielu kwestii. Z reguły w pierwszej kolejności komornik zajmuję wynagrodzenie za pracę dłużnika, gdyż jest to najszybszy sposób na uzyskanie pieniędzy dla wierzyciela. Trzeba tutaj jednak pamiętać o kilku kwestiach. Takie zajęcie sprawdza się z reguły przy stosunkowo niewielkich kwotach zadłużenia i wtedy, gdy dłużnik ma wynagrodzenie za pracę wyższe niż najniższa krajowa wypłata. Jest to o tyle istotne, że przepisy wskazują na to, że komornik nie może zająć najniższego wynagrodzenia za pracę. Komornik może też podjąć egzekucję z innych środków finansowych dłużnika np. emerytury, renty czy oszczędności zgromadzonych na kontach bankowych. Ograniczają go jedynie przepisy mówiące o tym, jaka wysokość tego rodzaju wynagrodzeń jest wolna od zajęcia komorniczego.

Istotne jest tutaj też to, że jeżeli dłużnik pracuje na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia, to nie obowiązują go wyżej wymienione zasady i nawet przy minimalnym wynagrodzeniu komornik może zająć jego wypłatę.

Dodatkowo egzekucja może być prowadzona z ruchomości oraz nieruchomości, których właścicielem jest dłużnik.

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *