Zaćmienie, którego nie chcielibyśmy doświadczyć

2020-02-11 12:56:38
Zaćmienie słońca (lub dużo częściej zdarzające się zaćmienie księżyca) to wydarzenie, które przykuwa naszą uwagę. Jest w nim coś niesamowitego, pięknego i fascynującego; coś co wprawia nas w zdumienie. Istnieje schorzenie okulistyczne, którego istota (i nazwa) bardzo przypomina to zjawisko – mamy tu na myśli zaćmę. Z całą pewnością jest to jednak rodzaj „zaćmienia”, którego wolelibyśmy nie doświadczyć.

 

Niestety, statystyki nie są zbyt optymistyczne – średnio co pięćdziesiąty Polak po 60. roku życia doświadcza zaćmy. Być może w Twoim bezpośrednim otoczeniu jest ktoś, kto ma lub miał do czynienia z tym schorzeniem. Co zatem warto wiedzieć o zaćmie?

Niewielka struktura, wielkie możliwości

Jedną z kluczowych dla procesu widzenia struktur naszego oka jest soczewka. Ale nie kontaktowa, tylko fizjologiczna. Ten niepozorny, kilkumilimetrowy i bardzo elastyczny krążek umożliwia skupianie wpadających do oka promieni świetlnych, dzięki czemu w dalszej części swojej drogi mogą one ogniskować się na siatkówce – co pozwala nam na ostre widzenie.

Zaćmienie soczewki

W przebiegu opisywanego schorzenia soczewkę możemy porównać do słońca (lub księżyca), które ulega zaćmieniu. Jedną z najważniejszych jej właściwości jest przejrzystość, która umożliwia niezakłócone przechodzenie promieni świetlnych. Istotą zaćmy jest stopniowe zmętnienie soczewki. Jakie są tego przyczyny? Utrata przejrzystości jest w znacznej większości przypadków efektem odkładania się w soczewce różnych metabolitów naszego organizmu. Proces ten trwa całymi latami, dlatego zaćma pojawia się najczęściej u osób starszych, choć zdarza się, że występuje też w młodym wieku – może bowiem wystąpić na skutek urazu, może być także wrodzona. Wśród jeszcze innych stanów zwiększających ryzyko pojawienia się zaćmy wymienia się także niektóre stany zapalne oka, cukrzycę długotrwałe przyjmowanie sterydów oraz odwarstwienie siatkówki.

Jakie są objawy zaćmy?

Do najczęstszych objawów rozwijającej się katarakty (inna nazwa zaćmy) zaliczamy:
– postępujące zamglenie obrazu – początkowo może być niezauważalne, jednak z czasem przybiera na sile;

– spadek ostrości widzenia – również nasilający się z upływem czasu;

– męczliwość wzroku;

– nadwrażliwość na światło – szczególnie w nocy i w warunkach słabego oświetlenia;

– zmiana koloru źrenicy – widoczna gołym okiem zmiana barwy źrenicy z czarnej na mętnoszarą. Mówiąc ściślej, to nie źrenica zmienia kolor – gdyż sama w sobie jest tylko otworem w tęczówce. Objaw ten jest efektem znacznego zmętnienia leżącej głębiej soczewki;
– oczopląs – pojawiający się dość często w przypadku zaćmy wrodzonej;

Leczenie zaćmy

Choć występuje dość powszechnie, katarakta należy na szczęście do najlepiej poddających się leczeniu schorzeń na świecie. Jedynym, ale w pełni skutecznym sposobem jej usunięcia jest zabieg wymiany starej, zmętniałej soczewki na nową. To niezwykle często wykonywana procedura – każdego roku przeprowadza się ją w milionach przypadków na świecie. W przypadku tego schorzenia nieskuteczne jest leczenie farmakologiczne.

Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy?

Procedura taka trwa około 20 minut i, dzięki miejscowemu znieczuleniu, jest całkowicie bezbolesna (pacjent ma tylko wrażenie delikatnego dotyku). Jedną z najpopularniejszych i najnowocześniejszych metod jej przeprowadzania jest tzw. fakoemulsyfikacja.

Najpierw lekarz wykonuje niewielkie (ok. 2-milimetorwe) nacięcie, przez które może wprowadzić do oka specjalną sondę. Jej zadaniem jest skruszenie starej soczewki przy pomocy ultradźwięków. Tak powstała masa jest następnie usuwana z oka, po czym do środka wprowadza się nową soczewkę, wykonaną z przyjaznych dla organizmu materiałów. Co ciekawe, wszczepiana soczewka jest początkowo zwinięta – właściwy kształt przyjmuje dopiero wtedy, gdy trafi na przeznaczone dla niej miejsce. Ułatwia to wprowadzenie jej do oka i zapobiega ewentualnym uszkodzeniom.

Co po przeprowadzonej operacji?

Zabieg usunięcia zaćmy można wykonać w warunkach ambulatoryjnych i jeszcze tego samego dnia powrócić do domu. Początkowo możliwe jest odczuwanie niewielkiego dyskomfortu w okolicy oczu – jest to związane z naturalnymi procesami gojenia. Rekonwalescencja po zabiegu polega na unikaniu większego wysiłku fizycznego, tarcia oczu i chronieniu ich przed urazem, a także przyjmowaniu specjalnych kropli z lekiem przez okres około 4 tygodni. W tym czasie konieczne są również 2-3 kontrole wizyty u okulisty.

Katarakty nie należy lekceważyć

Jednym z miejsc, w których można poddać się usunięciu zaćmy metodą fakoemulsyfikacji jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, która posiada oddziały w Warszawie i Krakowie. Jeśli zauważasz u siebie objawy, które mogą sugerować wystąpienie tego schorzenia, być może warto wybrać się do okulisty i zbadać swój wzrok? A może ktoś z Twoich bliskich lub znajomych zmaga się obecnie z zaćmą? Nieleczona katarakta może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku! Jest to schorzenie, które bardzo łatwo i szybko podlega usunięciu, dlatego warto skorzystać z możliwości, które oferuje nam współczesna medycyna.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *